اینستاگرام مارکتینگ چیست

اینستاگرام مارکتینگ چیست + روش های بازاریابی در اینستاگرام

کسب‌وکارهای موفق چگونه در اینستاگرام بازاریابی می‌کنند؟ اصول و ترفندهای بازاریابی در اینستاگرام چیست؟ چطور با کمترین هزینه بتوانیم مخاطب و فروش بیشتری داشته باشیم؟ در این مقاله تمامی جوانب اینستاگرام مارکتینگ را بررسی خواهیم کرد و پرسش‌های موجود در این زمینه را پاسخ می‌دهیم.

مفهوم اینستاگرام مارکتینگ یا بازاریابی در اینستاگرام به چه معناست؟

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم اینستاگرام محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در بین فارسی‌زبانان است و این محبوبیت موجب توجه زیاد نسبت به این شبکه اجتماعی شده است. هر کسب‌و‌کاری بسته به سیاست‌هایی که برای خود تعیین کرده است، اهداف متفاوتی از حضور در فضای دیجیتال دارد. برخی برندها ممکن است فقط برای افزایش آگاهی از برند تلاش کنند و برخی دیگر مستقیماً به‌دنبال فروش باشند. بازاریابی در اینستاگرام یعنی استفاده از این پلتفرم برای دستیابی به هدف تعیین شده در زمینه فروش و بازاریابی . اگر کسب‌و‌کاری بتواند با خلق محتوای مناسب و رعایت اصول حرفه‌ای به هدف خود دست پیدا کند، می‌توان گفت در اینستاگرام مارکتینگ موفق بوده است.

چرا کسب و کارها به اینستاگرام مارکتینگ نیاز دارند؟

محبوب بودن و پراستفاده بودن این شبکه اجتماعی، اصلی‌ترین دلیلی است که می‌توان برای نیاز کسب‌و‌کارها به بازاریابی در اینستاگرام بیان کرد؛ اما این تنها دلیل نیست. در ادامه چند دلیل دیگر می‌آوریم که نیاز کسب‌و‌کارها به اینستاگرام را توجیه می‌کند.

مناسب هر کسب‌و‌کاری است

یکی از ویژگی‌های مفید اینستاگرام این است که اهمیتی ندارد یک شیرینی‌پزی خانگی دارید یا کمپانی مرسدس بنز جزو اموال شما است. با برنامه‌ محتوایی و البته اهداف متفاوت، اینستاگرام برای تمام کسب‌و‌کارها با هر اندازه‌ای مفید است. تجربه ثابت کرده که کسب‌و‌کارهای کوچک هم می‌توانند درآمد خیلی خوبی از طریق اینستاگرام مارکتینگ داشته باشند.

کمک به داشتن چهره انسانی

نتایج تمام تحقیقات مربوط به بازاریابی در سال‌های گذشته، نشان‌دهنده این بود‌ه‌اند که مردم دوست دارند مشتری یک انسان باشند و نه فقط یک برند که حتی زنده هم نیست. استفاده از قابلیت استوری اینستاگرام برای ترسیم این چهره انسانی از کسب‌و‌کارتان، یکی از بهترین راه‌ها برای جلب اعتماد مشتریان است.

همکاری با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر مارکتینگ هم مانند اینستاگرام مارکتینگ، عبارتی است که به‌تازگی وارد دنیای دیجیتال شده است. به‌ساده‌ترین بیان یعنی همکاری با افراد تاثیرگذار به‌منظور رسیدن به اهداف مدنظر. محل زندگی دیجیتال اینفلوئنسرها شبکه‌های اجتماعی هستند و اتفاقا درصد خیلی بالایی از اینفلوئنسرهای ایرانی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند. به‌همین‌خاطر استفاده از اینستاگرام و حضور داشتن در این پلتفرم، می‌تواند مقدمات همکاری با اینفلوئنسر مناسب برای معرفی برندتان را فراهم کند.

رشد با هشتگ‌ها

اگر بتوانید هشتگ‌های مناسب با محتوایتان پیدا کنید، رشد چشمگیری را شاهد خواهید بود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی اینستاگرام امکان استفاده از هشتگ‌ها است.

ارتباط با مشتری‌ها

هدف از راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی برقراری ارتباط بین افراد مختلف است؛ یعنی یکی از مفیدترین استفاده‌هایی که می‌توانید از اینستاگرام داشته باشید، ارتباط گرفتن با مشتریانتان است. آن‌ها دوست دارند بیشتر با شما آشنا شوند، نظرشان را بیان کنند، انتقاد کنند، تمجید کنند. در کل برای موفق بودن در اینستاگرام مارکتینگ باید ارتباط خوبی با مشتری‌ها داشت.

همیشه در دسترس

اینستاگرام برخلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی که پایه و اساسشان استفاده از مرورگرها است، بر پایه اپلیکیشن موبایلی طراحی شده است و این یک مزیت بزرگ است. اینستاگرام برروی موبایل حس خیلی بهتری القا می‌کند و این یعنی همواره و درهرحال مورداستفاده کاربران قرار می‌گیرد؛ چرا که این روزها مردم دائماً در حال استفاده از موبایلشان در هر مکانی هستند.

نیم نگاهی به رقبا

هیچ جایی بهتر از اینستاگرام برای رصد عملکرد دیجیتال رقبایتان وجود ندارد. می‌توانید تمام فعالیت‌های ریز و درشت آن‌ها را زیرنظر داشته باشید و از آن‌ها درس بگیرید. البته تمرکز صرف برروی کارهایی که رقبا انجام می‌دهند کار درستی نیست و موجب پسرفت می‌شود.

دست باز برای خلاقیت

یکی دیگر از مزایای اینستاگرام مارکتینگ برای کسب‌و‌کارها این است که از راه‌های بسیاری می‌توانند ایده‌های خود را عملی کنند؛ یعنی به‌خاطر امکانات اینستاگرام، دست کاربر تا حد خیلی زیادی برای خلاقیت به خرج دادن و تکراری نبودن باز است.

قابلیت های اینستاگرام برای توسعه برند شما

همان‌طور که گفتیم در اینستاگرام کسب‌وکارها دست بازی برای خلاقیت و توسعه دارند. پست، استوری، IGTV و لایو چهار شکل اصلی محتوایی هستند که می‌توانید در اینستاگرام تولید کنید. می‌توانید با محتوایی که متناسب با کسب‌و‌کارتان تولید می‌کنید برای کسب‌وکارتان مخاطب جدید پیدا کنید و البته قدیمی‌ها را هم راضی نگه دارید. قابلیت اشتراک‌گذاری پست اینستاگرامتان در دیگر پلتفرم‌ها یکی دیگر از ویژگی‌های اینستاگرام است که می‌تواند برندتان را توسعه دهد. همچنین تبلیغات یکی دیگر از ابزارهای کارآمد اینستاگرام برای معرفی هرچه بیشتر برند شما است. استفاده از اینسایت این پلتفرم به شما کمک می‌کند با اندازه‌گیری داده‌ها و اطلاعات مربوط به مخاطبان، محتوایی را خلق کنید که بیشتر باب میل آن‌ها است.

می‌توانید با خلق هشتگ اختصاصی، مسابقه مرتبط با حیطه کاری‌تان راه بیندازید و از مخاطبان بخواهید از هشتگ مخصوصتان استفاده کنند. قابلیت تگ کردن و مشخص کردن مکان یا لوکیشن، قابلیت دیگری است که می‌تواند برای کسب‌و‌کارهای کوچک و محلی بسیار مفید باشد. از آن‌جا که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی عکس‌محور است، استفاده از تصاویر با کیفیت و جذاب با چاشنی خلاقیت راه را برای پیشرفتتان هموار می‌کند.

بالاتر به اینفلوئنسر مارکتینگ اشاره کردیم. اگر در اینستاگرام مارکتینگ از اینفلوئنسر درست استفاده کنید، رشد محسوس و البته مفیدی را شاهد خواهید بود که نرخ بازگشت سرمایه خوبی هم دارد. درضمن اگر مشتریانتان زمان زیادی را در اینستاگرام سپری می‌کنند (در ایران معمولاً اینگونه است)، این شبکه اجتماعی بهترین پلتفرم برای معرفی محصول جدید و یا اعلام تغییرات در کسب‌وکارتان است.
اینستاگرام مارکتینگ با قابلیت‌های بی‌نظیر این پلتفرم کمک بسیار زیادی به توسعه برندتان می‌کند.

ابزارهای بازاریابی در اینستاگرام

اینستاگرام ابزارهای زیادی را برای کمک به کمپین‌های اینستاگرام مارکتینگ و بردن نهایت بهره از این پلتفرم در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برخی از این ابزارها داخل اپلیکیشن قرار دارند و برخی دیگر به‌صورت واسطه این کار را خارج از آن انجام می‌دهند.

ابزارهای بازاریابی در اینستاگرام
یکی از مهم‌ترین ابزارهای داخلی این اپلیکیشن، قابلیت ویرایش تصاویر است. اشاره کردیم که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی عکس‌محور است. به‌همین خاطر امکانات زیادی برای ویرایش تصاویر در اختیار کسب‌و‌کارها قرار می‌دهد تا بتوانند مناسب‌ترین محتوا را مرتبط به کسب‌و‌کارشان تولید کنند. Canva یکی از قدرتمندترین ابزارهای آنلاین است که می‌توانید بهترین پست‌ها، استوری‌ها و ویدیوها را بسازید.
اینسایت یک ابزار داخلی دیگر است. اگر اکانتتان بیزنس یا کریتور باشد، می‌توانید به داده‌هایی که اینستاگرام در رابطه با محتوا و مخاطبانتان ارائه می‌کند دسترسی داشته باشید. داده‌هایی دررابطه با محبوب‌ترین پست یا استوری، سن و جنسیت فالوئرها، ساعات و روزهایی که فالوئرهایتان بیشترین حضور را در این شبکه اجتماعی دارند و… .
در مورد ابزارهای خارجی هم سایت‌های بی‌شماری هستند که کارهای متفاوتی انجام می‌دهند. برخی از سایت‌ها مانند LeeTags خدمات پیدا کردن مناسب‌ترین هشتگ‌ها و آنالیزشان را ارائه می‌دهند. برخی دیگر مانند Facebook Creator Studio که تحت مالکیت فیسبوک است، خدماتی مانند ارائه داده‌ها و زمان‌بندی پست‌ها را ارائه می‌کند. IconoSquare هم سایتی است که کارش رصد کردن تمام فعالیت‌های اکانت و ارائه گزارش است. برخی ابزارهای دیگر هم وجود دارند که درزمینه طراحی پست و استوری و برگزاری مسابقات و افزایش نرخ تبدیل به کمک اینستاگرام مارکتینگ می‌آیند.

بهترین روش های بازاریابی در اینستاگرام

ابتدا باید هدف کسب‌و‌کار از حضور در فضای دیجیتال مشخص شود و سپس در پی اجرای بهترین روش بود.
یکی از بهترین روش‌های بازاریابی در اینستاگرام ارائه محتوای آموزشی است. این نوع محتوا سوالات مشتری‌ها را پاسخ می‌دهد و باعث ایجاد اعتماد می‌شود. برگزاری مسابقات جذاب به همراه جایزه از دیگر تکنیک‌هایی است که کارآمدی خود را ثابت کرده. حتماً یادتان باشد که مسابقه باید مرتبط با حوزه فعالیت کسب‌و‌کارتان باشد. درصورت موجود بودن بودجه کافی، اینفلوئنسر مارکتینگ یک راه سریع و البته پربازده برای اینستاگرام مارکتینگ است. ماهیت اینستاگرام سرگرم‌کننده است، پس علاوه‌بر اینکه بهتر است تمام محتواهایتان ذات سرگرم‌کننده داشته باشند، محتواهای ویروسی و میم‌ها، پله ترقی‌تان محسوب شوند. بهترین روش بازاریابی در اینستاگرام بسته به هر کسب‌و‌کاری متفاوت است. صاحب هر کسب‌و‌کار باید با درنظر گرفتن عوامل گوناگون بهترین روش را برای کارش پیدا کند.

جمع‌بندی: اصول و ترفندهای بازاریابی در اینستاگرام

با همه‌گیر شدن اینستاگرام و حضور حداکثری جامعه فارسی‌زبانان اینترنت در این پلتفرم، دیگر نمی‌توان فقط به‌عنوان یک شبکه اجتماعی به آن‌ نگاه کرد، بلکه اکنون اینستاگرام یک کانال بی‌نظیر دیجیتال مارکتینگ برای گسترش کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ است. دلایل زیادی اجبار حضور کسب‌و‌کارها در اینستاگرام را توجیه می‌کنند. دلایلی مانند دردسترس بودن، ارتباط با مشتری‌ها، کمک به خلق چهره انسانی و… .

اینستاگرام قابلیت‌های زیادی دارد که به کسب‌و‌کارها کمک می‌کند نهایت استفاده را از این پلتفرم ببرند. قابلیت‌هایی مانند هشتگ، لوکیشن، لایو و… . همچنین ابزارهای گوناگونی چه داخل اپلیکیشن و چه خارج از آن وجود دارند که عملی کردن اینستاگرام مارکتینگ را راحت‌تر می‌کنند. روش‌های گوناگونی برای بازاریابی از طریق اینستاگرام وجود دارد که هرکسب‌وکاری باید باتوجه به مخاطبانش مناسب‌ترین روش را انتخاب کند. اگر این مقاله برایتان مفید بود، آن را با دوستانتان به‌اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *