الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام 2021 چگونه کار می کند؟

در هر پلتفرمی که فعالیت داشته باشید، این الگوریتم‌ها هستند که تعیین می‌کنند چطور، چقدر و برای چه کسانی دیده شوید. اگر وب سایت دارید باید با الگوریتم‌های گوگل پیش بروید و اگر پیج اینستاگرامی دارید برای دیده شدن و پیدا کردن مشتری باید الگوریتم‌های اینستاگرام را بشناسید.

از طرفی الگوریتم‌ها با گذشت زمان به روز می‌شوند. پس لازم است که همواره خودتان را به روز نگه دارید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با الگوریتم اینستاگرام برای دیده شدن استوری، IGTV، پست‌ها، دیده شدن در اکسپلور و پیدا کردن مشتری مناسب آشنا شوید.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

لزوما انتشار پست‌هایی با کپشن و هشتگ‌های مناسب در بازه‌های زمانی مشخص نمی‌تواند منجر به جذب مخاطب شود. اگر قصد دارید بازاریابی خوبی در اینستاگرام داشته باشید باید بدانید الگوریتم اینستاگرام چیست. این الگوریتم اینستاگرام است که مشخص می‌کند وقتی کاربر فید خود را اسکرول می‌کند، پست‌ها به چه ترتیبی برای او به نمایش دربیایند.

الگوریتم برای اولویت بندی نمایش پست‌ها یک سری نشانه‌ها را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن‌ها مرتبط‌ترین و بهترین پست‌ها را بیشتر نمایش می‌دهد و به ترتیب پست‌هایی که از کیفیت پایین‌تری برخوردارند در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ چطور کار می‌کند؟

همان طور که گفته شد، الگوریتم‌ها با گذشت زمان آپدیت می‌شوند. الگوریتم اینستاگرام نیز از این امر مستثنی نیست. اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ برای نمایش استوری‌ها، برای اولویت دادن پست‌ها در فید کاربران، همچنین برای اولویت دادن پست‌ها در صفحه اکسپلور از یک سری فاکتورها تبعیت می‌کند که اگر از آن‌ها آگاه باشید هم بهتر می‌توانید از اینستاگرام استفاده کنید و هم بازاریابی بهتری برای پیج کاری خود خواهید کرد و مشتریان مرتبط با کسب و کارتان را جذب می‌کنید.

الگوریتم اینستاگرام برای فید

وقتی با اکانت خود وارد اینستاگرام شوید، صفحه با علامت خانه دیده می‌شود که در آن پست‌ها و استوری‌های کسانی که دنبال کرده‌‌اید به نمایش در می‌آید. این صفحه فید نام دارد. ترتیب قرار گرفتن پست‌ها در این صفحه بر اساس الگوریتم اینستاگرام چگونه است؟

سه فاکتور اصلی در الگوریتم سال ۲۰۲۱ اینستاگرام برای نمایش پست‌ها در فید کاربران وجود دارد که در ادامه با هم به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ارتباط کاربر با پیج

اگر یک کاربر با پست‌های قبلی پیج شما به هر نحوی ارتباط برقرار کرده باشد، مثلا آن‌ها را لایک کرده باشد، کامنت گذاشته باشد، برای دیگران ارسال کرده باشد، سیو کرده باشد و… احتمال اینکه پست‌های بعدی‌تان هم برای او نمایش داده شود افزایش خواهد یافت.

در واقع کاربر باید نشان دهد که به محتوای پیج شما علاقهمند است تا اینستاگرام هم بقیه پست‌ها را برای او نمایش دهد. اینستاگرام با این فاکتور سعی می‌کند تا پست‌هایی را به کاربران نمایش دهد که احتمال می‌دهد به آن‌ها علاقه بیشتری دارند.

علاقه‌‌ای که کاربر نشان می‌دهد

اینستاگرام هم سعی می‌کند مانند گوگل به خواسته کاربرانش توجه کند. بر همین اساس به این توجه می‌کند که آیا کاربر حین گشت و گذار در اینستاگرام (اصطلاحا اکسپلور کردن) به پست‌ها و اکانت‌های مشابه با پیج شما نیز علاقه‌‌ای نشان می‌دهد یا خیر. احتمال اینکه اینستاگرام پست‌های شما را برای کاربرانی که پست‌های با موضوعات مشابه را لایک کرده، کامنت گذاشته یا ذخیره کرده‌‌اند، به نمایش درآورد بسیار بیشتر است.

ارتباط پست‌های پیج با یکدیگر

اینستاگرام سعی دارد تا علایق کاربران را بر اساس فعالیتشان کشف کند و پیج‌های مرتبط را برایشان به نمایش درآورد. برای این منظور برای هر پیج یک موضوع مشخص می‌کند. این موضوع را از روی موضوع پست‌هایی که منتشر می‌کنید تشخیص می‌دهد. بنابراین هرچه موضوع پست‌ها در یک راستا بوده و به یکدیگر نزدیک‌تر باشند، رتبه بالاتری در موضوع مد نظرتان خواهید گرفت و در فید آن موضوع بهتر دیده خواهید شد.

الگوریتم اینستاگرام برای استوری

وقتی کاربر وارد صفحه فید اینستاگرامش می‌شود، در بالای صفحه یک ردیف از استوری‌های اکانت‌هایی که دنبال کرده را مشاهده می‌کند. اما الگوریتم اینستاگرام برای اولویت دادن نمایش استوری‌ها چیست و کدام استوری‌ها برای قرار گرفتن در ابتدای صف انتخاب می‌شوند؟ سه عامل در این انتخاب نقش دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

استوری‌هایی که در ابتدای فید کاربران نمایش داده می‌شوند از اکانت‌هایی انتخاب می‌شوند که کاربر بیشتر با آن‌ها تعامل داشته؛ مثلا بیشتر پست‌هایشان را لایک کرده یا برایشان کامنت گذاشته باشد.

یکی دیگر از مسائلی که می‌تواند در اولویت دادن یک استوری بر دیگران توسط اینستاگرام برای یک کاربر موثر باشد لوکیشن است. در واقع استوری اکانت‌هایی که از نظر لوکیشین به اکانت کاربر نزدیک‌تر باشند زودتر در فید او قرار خواهند گرفت. به همین دلیل است که استفاده از هشتگ لوکیشن در استوری توصیه می‌شود.

به علاوه، هر چه کاربران بیشتری با استوری‌های برند شما تعامل برقرار کنند، احتمال اینکه استوری‌های بعدی شما را در فید خود ببیند افزایش می‌یابد. با توجه به این مسئله باید دائما استوری بگذارید تا کاربران به محض باز کردن اینستاگرامشان با استوری شما درگیر شوند و همیشه شما را در ابتدای صف استوری‌ها مشاهده کنند.

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور

صفحه اکسپلور همان صفحه‌‌ای است که با علامت ذره بین مشخص شده و پر از پست‌هایی است که شما آن‌ها را فالو نکرده‌اید. این صفحه برای هرکس کاملا شخصی سازی شده است. به عبارت دیگر صفحه اکسپلور من با صفحه اکسپلور شما متفاوت خواهد بود. چون الگوریتم اینستاگرام بر اساس هشتگ‌ها و پیج‌هایی که دنبال کرده‌‌ایم، پست‌هایی که لایک می‌کنیم یا برای آن‌ها کامنت می‌گذاریم، علایق ما را تشخیص می‌دهد و سعی می‌کند پست‌های مورد علاقه ما را در صفحه اکسپلورمان نمایش دهد.

الگوریتم اینستاگرام برای اکسپلور

توجه به این نکته ضروری است که از میان پست‌های مطابق با علایق کاربر، جدیدترین پست‌هایی که بیشتر دیده شده یا repost شده باشند در صفحه اکسپلور قرار می‌گیرند.

الگوریتم اینستاگرام برای IGTV

الگوریتم اینستاگرام برای محتوای ویدئویی IGTV بسیار شبیه الگوریتم اینستاگرام برای فید اینستا است. به این معنا که محتوای IGTV بیشتر برای کسانی به نمایش درمی‌آید که بیشتر با اکانتتان تعامل داشته باشند. برای بهتر دیده شدن حتما از هشتگ استفاده کنید و یک پیش نمایش مناسب برای ویدئو انتخاب کنید تا بهتر در معرض دید قرار بگیرید.

الگوریتم اینستاگرام برای IGTV

نکات و توصیه‌های لازم در خصوص الگوریتم جدید اینستاگرام

شاید اکنون کمی سردرگم شده باشید و ندانید چطور باید این جنبه‌های مختلف از الگوریتم اینستاگرام را در استراتژی بازاریابی خود استفاده کنید. پس با ما همراه باشید تا توصیه‌هایی در خصوص نحوه به کارگیری این الگوریتم برای دستیابی به مشتری‌هایتان داشته باشیم.

جذب فالوور کافی نیست، با فالوورهایتان ارتباط داشته باشید.

وفاداری مخاطب و تعامل دائمی از سوی فالوورها برای اینستاگرام اهمیت پیدا کرده، به خصوص که این دو عنصر می‌توانند شما را به بالای فید آن‌ها برسانند. برای برقراری ارتباط از روش‌های زیر استفاده کنید:

    • در استوری‌هایتان از محتوای ارسالی از سوی فالوورهایتان استفاده کنید.

البته منظور محتوایی است که به برندتان هم مربوط شود. به این طریق کاربرانی که محتوایشان را استوری کرده‌‌اید ممکن است شما را در استوریشان تگ کنند و رد پای‌تان در اینستاگرام پخش شود.

    • Reels به اشتراک بگذارید.

این ویدئوهای کوتاه می‌توانند دارای افکت، صدا و سایر ابزارهای خلاقانه باشند و با سرگرم کردن بینندگان به رشد فالوورهایتان کمک کنند. به علاوه این نوع محتوا در صفحه اکسپلور هم دیده می‌شود. توجه داشته باشید که الگوریتم اینستاگرام تمایل دارد محتوای دارای ویژگی‌های جدید را بیشتر نمایش دهد و در حال حاضر این ویژگی جدید Reels است.

    • IGTV تولید کنید.

ویدئوهای IGTV طولانی و تمام صفحه‌اند. در صفحه اکسپلور نیز دیده می‌شوند. پس می‌توانند فالوورهای جدید برایتان به همراه داشته باشند.

برای پست‌های اکانت‌های مشابه اکانت خود کامنت بگذارید.

روی پست‌های دیگران کامنت‌های جالب و بحث برانگیز بگذارید. این پست‌ها باید از میان پست‌های اینفلوئنسرها، مشتری‌ها یا کسب و کارهای حیطه کاری خودتان باشد. لازم نیست در کامنت‌ها سعی در فروش یا تبلیغ پیج خودتان داشته باشید. فقط یک کامنت جذاب و مرتبط با پست بگذارید تا در دید کاربران قرار بگیرید و به پیج شما سر بزنند.

زمانی پست بگذارید که فالوورهایتان فعال باشند.

خط زمانی در نمایش پست شما در فید کاربران موثر است. پس در ساعتی پست خود را منتشر کنید که اکثر فالوورهایتان در همان ساعت فعال هستند. پیدا کردن این زمان با آزمون و خطا امکان پذیر است؛ اما می‌توانید از گزارش آنالیز اینستاگرام که در اینستاگرام بیزنس در بخش Insights>Audience در دسترس است نیز کمک بگیرید.

در اسرع وقت به کامنت‌ها جواب دهید.

دقت کرده‌‌اید که پیج‌های تجاری با چه سرعتی به همه کامنت‌ها جواب می‌دهند؟ با این کار به اینستاگرام ثابت می‌کنند که به مخاطبانشان اهمیت می‌دهند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. از سوی دیگر مخاطبان نیز حس خوبی دریافت می‌کنند و احتمال اینکه دیگران نیز برای پست‌های پیج کامنت بگذارند افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی

همان طور که گفته شد الگوریتم اینستاگرام با گذر زمان تغییر خواهد کرد؛ اما آنچه از الگوریتم‌های اینستاگرام آموختیم این بود که آنچه اهمیت دارد و همواره مورد هدف الگوریتم‌ها قرار خواهد گرفت رضایت کاربران است. همه الگوریتم‌ها به وجود می‌آیند تا این هدف را به واقعیت تبدیل کنند. پس صرف نظر از جدیدترین آپدیت الگوریتم، کافی است همیشه رضایت کاربران را مد نظر قرار دهید، با آن‌ها رابطه خوبی داشته باشید و از دید آن‌ها به پیج خود نگاه کنید تا موفق شوید.

منابع:

https://www.shopify.com/blog/instagram-algorithm#:~:text=The%20new%20Instagram%20algorithm%20dictates,up%20being%20placed%20further%20down.
https://later.com/blog/how-to-get-on-instagram-explore-page/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *