تبلیغات موثر

تبلیغات موثر برای جذب مشتری

شما وقتی دارید کسب‌وکار خود را اداره می‌کنید برای اینکه اهداف نهایی خود را به واقعیت تبدیل کنید و مشتریان جدیدی را به‌طور قابل پیش‌بینی، به سمت کسب‌وکار خود جذب کنید، باید تبلیغات مؤثری را برای جذب مشتری در استراتژی‌های بازاریابی خود بگنجانید.

باید بدانید که تبلیغات موثر:

 • ابتکاری است که خارج از وظایف مداوم بازاریابی شما وجود دارد.
 • بودجه دارد (حتی اگر 0 دلار باشد)
 • یک نتیجه‌ی مطلوب خاص دارد.
 • در یک تاریخ خاص شروع و به پایان می‌رسد.

شاید در زمان شروع تبلیغات، روند کار برای شما کمی گیج‌کننده باشد و اقدامات لازم و ضروری برای انجام تبلیغات موثری که به تبدیل مشتری بیانجامد را ندانید.

ما در اینجا طی هفت مرحله به طور واضح نحوه‌ی تبلیغات موثر را از ابتدا تا انتها به شما خواهیم گفت.

7 قدم تا استراتژی تبلیغات موثر برای جذب مشتری

مرحله 1: هدف نهایی خود را انتخاب کنید.

قبل از انجام هر کار دیگری، هدف خود را مشخص کنید. هرچه هدف شما مشخص‌تر و قابل‌اندازه‌گیری باشد، بهتر است. هنگامی‌که هدف مشخصی را می‌یابید نه‌تنها سنجش موفقیت آسان‌تر است، بلکه به شما در برنامه‌ریزی نیز کمک می‌کند.

در اینجا اهداف متداول برای تبلیغات موثر آورده شده است. یکی را انتخاب کرده، سپس آن را تا آنجا که ممکن است با جزئیات مشخص کنید.

 • محصول جدیدی را تبلیغ کنید.
 • افزایش فروش
 • مشتریان را افزایش دهید.
 • بهبود میزان ماندگاری محصول
 • درصد مشتریان تکراری را بهبود ببخشید.
 • تبلیغات خوبی داشته باشید.
 • آگاهی از برند را افزایش دهید.

مرحله 2: بودجه‌ی تبلیغات خود را تنظیم کنید.

تعیین بودجه بر اساس توانایی مالی به شما کمک می‌کند تا از هدر رفتن هزینه‌ها جلوگیری کنید.

برای اینکه بدانید استطاعت مالی شما چقدر است، محاسبه کنید که از یک مشتری متوسط ​​چه میزان درآمد کسب می‌کنید. این مورد به‌عنوان ارزش طول عمر مشتری (CLTV) نیز شناخته می‌شود.

هنگامی‌که CLTV (Customer lifetime value) خود را تعیین کردید، تخمین بزنید که یک تبلیغ چه تعداد مشتری را به سمت شما جذب می‌کند.

البته باید وضعیت مالی فعلی خود را نیز در نظر بگیرید. وام گرفتن پول برای اجرای یک تبلیغات خطرناک است. اگر طبق برنامه پیش نرود، در بازپرداخت وام مشکل خواهید داشت. در صورت امکان از وجه نقدی که به دست شما رسیده استفاده کنید.

مرحله 3: مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید.

بدانید که چه کسانی را هدف قرار داده‌اید. شناخت کلی اطلاعات جمعیتی و نیازهای مخاطبان به شما کمک می‌کند تا تبلیغات موثرِ مرتبط، ارزشمند و به‌یادماندنی داشته باشید.

در اینجا چند ویژگی وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید:

 • سن
 • جنسیت
 • محل
 • حداقل درآمد
 • عنوان شغلی
 • سطح تحصیلات
 • منافع
 • بزرگ‌ترین چالش‌ها

مرحله 4: محتوای خود را طراحی کنید.

مولفه اساسی بعدی یک تبلیغ موثر، محتوا است. محتوای شما باید پیام خاصی را منتقل کند و شامل دعوت به عمل (CTA) باشد.

بهترین روشی که در تبلیغات برای اقدام به عمل باید در نظر گرفته بگیرید این است که فقط از یک CTA در هر پیام تبلیغاتی استفاده کنید تا از گیج شدن افراد یا کاهش نتایج خود جلوگیری کنید.

محتوای شما می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال اگر در حال ایجاد یک محتوای تبلیغاتی هستید، ممکن است یک پست وبلاگ یا ویدیویی را که کاربران را به عضویت در وبلاگ شما ترغیب می‌کند، به بازار عرضه کنید. در این حالت، CTA شما در وبلاگ مشترک می‌شود.

گاهی ممکن است محتوای شما یک کارت‌پستال یا آگهی تبلیغاتی باشد که از گیرندگان می‌خواهد از تخفیف استفاده کنند. در این حالت، CTA شما برای دریافت کد تخفیف به کار می رود.

مهم نیست که محتوای شما از چه شکلی برخوردار باشد، مهم‌ترین نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید مخاطبان شما و کانال‌هایی هستند که از طریق آن‌ها محتوای خود را تبلیغ می‌کنید.

مرحله 5: کانال‌های خود را انتخاب کنید.

کانال‌های شما می‌تواند شامل ایمیل، پست مستقیم، رادیو، شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، رویدادها، نمایشگاه‌های تجاری، تبلیغات آنلاین، رسانه‌های دیجیتال، رسانه‌های چاپی و تبلیغات باشند.

انتخاب شما به دو چیز بستگی دارد: بودجه و پاسخ‌های شما از مراحل 2 و 3.

اگر کسب‌وکار خود را تازه شروع کرده‌اید شاید تبلیغات تلویزیونی از محدوده بودجه‌ی شما خارج باشد اما از طریق فیس‌بوک (حداقل 1 دلار در روز) تبلیغات مقرون‌به‌صرفه‌ای خواهید داشت.

پس از کسب لیست کانال‌ها، مخاطبان خود را در نظر بگیرید. آن‌ها وقت خود را بیشتر در کدام کانال‌ها می‌گذرانند؟ اگر مخاطبان شما افراد رده‌ی سنی 18 تا 35 سال هستند، با تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات اینستاگرام بیشترین موفقیت را خواهید داشت؛ اما اگر آن‌ها در رده‌ی سنی 55 تا 75 باشند، پست مستقیم و یک کلینیک حضوری رایگان در مورد موضوعی که مربوط به محصول شماست، احتمالاً تأثیر بیشتری خواهد داشت.

تبلیغات موثر شامل چندین کانال برای دسترسی به مشتریان بالقوه از طریق بسیاری از راه‌های ممکن است.

مرحله 6: تبلیغات را شروع کنید و بر آن نظارت داشته باشید.

مراقب نتایج باشید. روش‌های پیگیری شما به هدف نهایی بستگی دارد. اگر می‌خواهید کالای X بیشتری به فروش برسانید، از هر مشتری که محصول X را خریداری می‌کند سوال کنید که چه چیزهایی در مورد محصول شما شنیده است تا برای ادامه‌ی روند تبلیغات خود آن‌ها را به کار بگیرید. سعی کنید نظرات و بازخوردهای خوبی را که از تبلیغات گرفته‌اید را به‌عنوان نتیجه، ثبت کنید.

مرحله 7: نتایج را تجزیه‌وتحلیل کنید.

در تاریخ پایان تعیین‌شده برای تبلیغات، برای قضاوت در مورد موفقیت آن، به‌سادگی از خود بپرسید، «آیا این تبلیغ‌ها هدف اصلی من را برآورده کرده‌اند؟»

این سوالات نیز ارزشمند هستند:

 • کدام مولفه‌ها در رسیدن به هدف، بیشتر یا کمتر مفید بودند؟
 • آیا این تبلیغات را تکرار می‌کنید؟ چرا و چرا نه؟
 • کدام جنبه از تبلیغات ساده‌ترین یا ناامیدکننده‌ترین بود؟
 • درباره مشتری‌های خود چه چیزی یاد گرفتید؟
 • آیا با پیش‌فرض‌های اشتباه کار می‌کردید؟

از این بینش‌ها برای برنامه‌ریزی تبلیغات بعدی خود به‌صورت مؤثرتر بهره بگیرید.

تکنیک‌هایی برای پروموشن و تبلیغات موثر

ما در اینجا لیستی از روش‌های بسیار موثر و تکان‌دهنده در مورد نحوه‌ی تبلیغ آنلاین محصول را برای شما آماده کرده‌ایم. این روش‌ها به شما کمک می‌کند علاوه بر افزایش بازدید سایت و ایجاد آگاهی از برند، مشتریان بالقوه خود را نیز به سمت تبدیل موفقیت‌آمیز سوق دهید.

بیایید با هم 13 روش موثر برای تبلیغ یک محصول را بررسی کنیم:

 1.  با پیشنهاد‌هایی هنگام خروج ، کاربران را مجدداً هدف قرار دهید.

استفاده از این استراتژی به این شکل است که کاربران خود را وقتی قصد خروج از سایت شما را دارند، با محصولاتی که قبل از خروج در وب‌سایت شما جستجو کرده‌اند، مجدداً هدف قرار دهیدبرای این کار می‌توانید از پیشنهاد خروج استفاده کنید. این یک استراتژی خوب است که محصولات مورد علاقه‌ی کاربر که در حال جستجوی آن‌ها بوده، هنگام ترک سایت، با پیشنهاد خروج به آن‌ها یادآوری شود.

در اینجا مثالی از پیشنهاد خروج از Photo Paper Direct آورده شده است که در آن از exit pop up استفاده شده است:

exit pop up

علاوه بر این می‌توانید با اضافه کردن یک تایمر شمارش معکوس پیشنهاد خود برای کاربر را جذاب تر کنید.

پیشنهاد هنگام خروج کاربر

 1. تبلیغ محصولات خود در ترب یا ایمالز

همان‌طور که می‌دانید ایمالز و ترب سایت‌هایی برای خرید کالا نیستند و فقط قیمت فروشگاه‌های مختلف را برای هر کالایی به شما نشان می‌دهند که مشتری به‌راحتی متوجه شود که کالا را از کدام فروشگاه با بهترین قیمت خریداری کند.

در این صورت اگر فروشگاه اینترنتی شما در ترب و ایمالز باشد، مشتری از بین تمام سایت‌های موجود، با سایت شما هم مواجه خواهد شد و حتی ممکن است خرید هم انجام دهد. درواقع چون سایت‌های ترب و ایمالز، بازدیدکنندگان زیادی دارند، محصولات شما به افراد بیشتری نشان داده می‌شود.

تبلیغ در ترب و ایمالز

 1. بیشترین بهره را از اینستاگرام بگیرید.

 بدون شک اینستاگرام به دلیل جذابیت بصری، یکی از پرطرفدارترین کانال‌های فروش و بازاریابی برای افراد باهوش است. این ویژگی خوب اینستاگرام باعث جذب مشتری بیشتری می‌شود چون کاربران هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، به تصاویر اعتماد زیادی می‌کنند. می‌توانید از پست‌های قابل‌خرید برای برچسب‌گذاری محصولات خود در اینستاگرام استفاده کنید؛ بنابراین، زمانی که کاربران اینستاگرام برچسب محصول را لمس می‌کنند، تصویر محصول، توضیحات محصول، قیمت و لینک برای هدایت آن‌ها به وب‌سایت محصول را مشاهده می‌کنند.

تبلیغات موثر برای جذب مشتری در اینستاگرام

 1. ارسال نمونه‌های محصول به افراد تأثیرگذار در بازار

همکاری با اینفلوئنسرها به‌عنوان یکی از موثرترین روش‌های تبلیغ یک محصول به‌صورت آنلاین، بسیار متداول شده است.

اینفلوئنسرهای ویژه در مقایسه با مگا اینفلوئنسرها طرفداران زیادی ندارند، اما در یک صنعت خاص توسط یک بازار هدف مشخص بسیار مورداحترام هستند و باعث می‌شود تبلیغات شما تأثیرگذارتر باشد. گاهی این اینفلوئنسرها برای پست یک محصول مبلغی دریافت نمی‌کنند اما، آن‌ها نمونه‌های رایگان را به‌عنوان جایگزین پرداخت درخواست می‌کنند. در بعضی موارد هم کدهای تبلیغاتی را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا با فالوورهای خود به اشتراک بگذارند و از این کدها هنگام خرید محصولات در سایت شما استفاده کنند. سپس به اینفلوئنسر برای هر پرداختی که با استفاده از کد انجام می‌شود پاداش بدهید.

 1. از پیشنهاد محصولات مشابه یا فروش متقابل، برای تبلیغ یک محصول استفاده کنید.

 تکنیک‌های پیشنهاد فروش محصول بهتر و فروش متقابل می‌تواند به شما کمک کند با یک تیر دو نشان را بزنید. شما با فروش گسترده‌ی کالایی، جدا ازآنچه مشتری در حال حاضر مشاهده می‌کند ضمن افزایش متوسط ​​ارزش سفارش، فروش محصولات مشابه را تبلیغ می‌کنید. بازاریابان و فروشندگان باهوش از علاقه و رفتار خرید یک خریدار استفاده می‌کنند تا محصولات مشابه یا مکمل آنچه مشتریان اخیراً مشاهده می‌کنند را توصیه کنند. همچنین می‌توانید پیشنهادهای فروش متقابل خود را در انتهای صفحه محصول نمایش دهید.

 به‌عنوان‌مثال، Hobbywing هر زمان که کاربری در حال جستجوی محصول است، کالای فروش متقابل و مشابه را ارائه می‌دهد.

cross selling promotion

 1. شروع وبلاگ نویسی برای بازار هدف خاص

ایجاد یک وبلاگ برای بازار هدف خود، یک استراتژی میان‌مدت و بلندمدت در مورد نحوه‌ی تبلیغ یک محصول به‌صورت آنلاین است. وبلاگ نویسی به شما امکان می‌دهد محتوای تخصصی بسیار مرتبط با مخاطبان هدف خود تولید کنید و این اطمینان را می‌دهد که بازدیدکنندگان باکیفیتی را جذب می‌کنید. می‌توانید محصولات خود را در وبلاگ با ذکر آن‌ها در مطالب خود تبلیغ کنید. این دروازه‌ای می‌شود تا مشتریان بالقوه شما ازآنچه شما ارائه می‌دهید آگاه شوند. به‌عنوان‌مثال، OKA، یک‌ خرده‌فروش مبلمان و لوازم‌خانگی بریتانیا، وبلاگ خاصی ایجاد کرد تا راه‌حل‌های طراحی داخلی مانند ساماندهی خانه و نکات طراحی را درحالی‌که طیف گسترده‌ای از محصولات آن‌ها را در راهنمایی‌های خود ارائه می‌دهد، به خوانندگان خود عرضه دارد.

 1. ایجاد پست مهمان

علاوه بر داشتن وبلاگ اختصاصی خود، می‌توانید با سایر وبلاگ نویسان یا شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنید تا برای برخی از پست‌های مهمان شریک شوید. ایجاد پست مهمان یک روش عالی برای معرفی محصولات خود به مخاطبان جدید وبلاگ‌های دیگر است. وبلاگ‌هایی با مخاطبان باکیفیت، تعامل بالا و مرتبط با برند خود انتخاب کنید. موضوعات منحصربه‌فرد و جالب را بنویسید تا علاقه‌ی خوانندگان را برانگیزاند. محصولات خود را به روشی هوشمندانه بدون «فروش» در وبلاگ قید کنید. اطمینان حاصل کنید که تبلیغات محصول ارگانیک به نظر می‌رسد و با موضوع وبلاگ مطابقت دارد.

 1. محصولات را با استفاده از باندل کردن تبلیغ کنید.

باندل کردن یعنی چند محصول را در یک بسته‌بندی با یک قیمت قرار دهید. شاید در ذهنتان همان یکی بخر دو تا ببر را تداعی کند. بسته‌بندی محصولات به این روش زمانی اتفاق می‌افتد که اقلامی را که کند فروش هستند را با اقلام پرفروش در یک کالای واحد بسته‌بندی کنید. شما می‌توانید از محبوبیت اقلام پرفروش برای جلب‌توجه برخی محصولات تازه تولیدشده یا کند حرکت استفاده کنید. اکثر خریداران به دلیل پس‌انداز احتمالی، محصولات بسته‌بندی را به‌صرفه‌تر می‌دانند و از این روش استقبال می‌کنند.

 1. از افراد بخواهید محصول شما را با بقیه به اشتراک بگذارند.

وقتی‌که می‌خواهید محصولات خود را به افراد دیگری که ممکن است قبلاً در مورد آن‌ها چیزی نشنیده‌اند معرفی کنید، شیوه‌ای را به کار ببرید که آن‌ها، محصولات شما را با دوستان، خانواده و همکاران خود به اشتراک بگذارند. درواقع شما مشتریان و کاربران خود را وادار می‌کنید تا درباره محصولات شما با عزیزانشان صحبت کنند. مردم هم به توصیه‌های افرادی که می‌شناسند، بیشتر اعتماد دارند. شما می‌توانید فردی را که محصولات شما را معرفی می‌کند و به دیگران پیشنهاد می‌دهد تشویق کنید و با پاداش دادن به شخص، آن را تقویت کنید.

اشتراک گذاری مطالب

 1. اجرای یک مسابقه و اهدای رایگان محصول

برگزاری مسابقات و اهدای جوایز به دلیل شور و هیجانی که در بین مردم ایجاد می‌کند آن‌ها را به‌صورت غیرمستقیم وادار می‌کند که راجع به محصولات و برند تجاری شما صحبت کنند. به همین دلیل این روش سرگرم‌کننده و جذاب به شما کمک کند محصولات خود را با هزینه‌ی نسبتاً کم به مخاطبان جدید معرفی کنید. برای وایرال شدن مسابقات از افراد بخواهید آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند. هرچه افراد مسابقه شما را بیشتر ببینند، محصولات و نام تجاری شما بیشتر در معرض مخاطبان جدید قرار می‌گیرد.

 1. افراد را بهUGC(محتوای تولیدشده توسط کاربر) تشویق کنید.

یکی دیگر از راههای پروموشن محصول استفاده از کمپین ugc است. مشتریان خود را تشویق کنید تا نظرات مثبتی درباره محصولات شما به‌صورت آنلاین، به‌ویژه در پست‌های خودشان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. به‌این‌ترتیب وقتی آن‌ها درباره محصول شما بازخورد خوبی ارسال می‌کنند، فالوورهای آن‌ها نیز از ویژگی‌ها و مزایای محصول شما آگاه می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، Converse با یک قانون ساده ارسال عکس از شبکه‌های اجتماعی، یک مسابقه‌ی جایزه‌دار را برگزار کرد تا فرصتی برای برنده شدن یک جفت کفش ورزشی داشته باشد. این به آن‌ها کمک کرد تا کفش‌های خود را با استفاده از UGC تبلیغ کنند.

 1. راهنمایی برای هدیه دادن محصول خود در مناسبت‌های مختلف

هدیه دادن در مناسبت‌های خاص تقویم، بسیار رایج است و مردم از آن استقبال می‌کنند. افراد به دنبال ایده‌هایی برای هدیه دادن هستند. بنابراین داشتن لیستی که آن‌ها را راهنمایی کند برایشان بسیار مفید است. شما می‌توانید از این تاکتیک به‌عنوان راهی برای تبلیغ محصول در کل سال استفاده کنید. برای اینکار باید لیست راهنمای هدیه را با محصولات خود ترکیب کنید. سپس، آن‌ها را در وب‌سایت خود تبلیغ کنید. همچنین می‌توانید این لیست را با متصدیان معتبر دیگری که مخاطبانی مشابه مشتریان هدف شما دارند، به اشتراک‌گذارید.

 1. ارسال ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده بر اساس رفتار کاربر

اکنون بازاریابی ایمیل، با توجه به حجم ایمیل‌های دریافتی روزانه توسط مشتریان، مطلوب نخواهد بود؛ بنابراین در نظر گرفتن تبلیغات با ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده، راهکار مناسب‌تری است. ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده بر اساس اقدامات خاص کاربر به‌صورت خودکار تحریک‌شده و می‌تواند برحسب جدول زمانی مشخص‌شده، ایمیل‌های خوش‌آمد گویی، یادآوری‌های سبد خرید، تأیید سفارش‌ها و غیره را ارسال کند. با این روش می‌توانید تبلیغات محصولات خود را بر اساس رفتار یا عملکرد کاربر شخصی‌سازی کنید.

نتیجه‌گیری:

یادگیری نحوه‌ی تبلیغات آنلاین یک محصول ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد، خصوصاً اگر از برنامه‌ی بازاریابی خود مطمئن نباشید. اما با استفاده از این استراتژی‌ها برای تبلیغات موثر و جذب مشتری، می توانید محصولات خود را به بازار عرضه کنید و فروش خود را چندین برابر کنید.

اگر قصد تبلیغات در شبکه های اجتماعی را دارید می توانید آن را به جریان بسپارید . جریان علاوه بر تبلیغات تعرفه ای خدمات تبلیغات گسترده تلگرام و اینستاگرام را نیز ارائه می کند و شما می توانید با تبلیغات اثربخش و موثر با جریان بازگشت سرمایه خود را چندین برابر کنند.

https://beeketing.com/blog/promote-product/
https://paysimple.com/blog/how-to-launch-a-marketing-campaign-for-your-small-business-in-7-easy-steps/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *