چگونه اینفلوئنسر/ پیج/ کانال مناسب تبلیغات را پیدا کنیم؟

از بایدهای تبلیغات موثر در اینستاگرام و هر شبکه اجتماعی دیگری پیدا کردن اینفلوئنسر/ پیج/ کانال مناسب تبلیغات است. اما چطور باید اینفلوئنسر مناسب تبلیغات را پیدا کنید؟ به چه اطلاعاتی برای تبلیغات در اینستاگرام نیاز دارید؟ آیا کار کردن با پیج یا کانال مناسب تبلیغات، باعث رشد سریع پیج بدون هدر رفت سرمایه شما می‌شود؟ این‌ها سوالاتی است که پاسخ آن‌ها برای تبلیغات اینستاگرام به راحتی و رایگان در اختیار شما قرار نمی‌گیرد، مگر اینکه همراه جریان باشید!

در ادامه با خواندن موارد زیر، یک‌بار برای همیشه روش پیدا کردن اینفلوئنسر مناسب تبلیغات، در اینستاگرام را خواهید آموخت.

 دو روش تبلیغ در اینستاگرام برای رشد سریع بدون هدر دادن سرمایه 

روش‌های اصلی رشد سریع پیج بدون از بین بردن سرمایه شامل دو روش زیر است:

روش اول: اینفلوئنسر مارکتینگ

در این روش افراد تاثیر گذار(اینفلوئنسر یا سلبریتی) انتخاب شده و تبلیغات برند، به آن‌ها سپرده می‌شود. هدف از این تبلیغات که باعث رشد سریع پیج می‌شود، معمولا در دو دسته‌ی زیر قرار دارد:

  1. آگاهی از برند بیشتر، ایجاد ترافیک روی لندینگ و هدایت کاربران در قیف بازاریابی به سمت فروش
  2. معرفی محصول، خدمات، کمپین، ایونت یا جریان فکری برند و کسب‌وکار شما

روش دوم: تبلیغات در پیج‌ها و کانال‌های با محتوای پربازدید

بر خلاف روش بالا، در این روش از اینفلوئنسر استفاده نمی‌شود و به جای آن پیج یا کانال موثری برای توزیع محتوای برند انتخاب می‌شود و سپس محتوای تولید شده توسط برند یا آژانس‌ها در این کانال‌ها منتشر می‌شود. اهداف مارکتینگی این روش نیز مانند روش اینفلوئنسر مارکتینگ است.

نکته حیاتی: سایر روش‌های تبلیغاتی مانند شرکت در کمپین‌های جذب فالوور و خرید فالوور فیک، باعث ضربه به پیج شما خواهند شد. هر چند این روش‌ها به ظاهر بازدهی سریع و بالایی دارند، اما چون فالوورهای غیر مرتبط و غیر فعالی را جذب می‌کنید، عملا نرخ انگیجمنت خود را پایین آورده و پست‌های شما از نظر الگوریتم اینستاگرام بی‌ارزش خواهند شد.

هر دو روش ذکر شده، هر چند بسیار موثر هستند، اما باید و نبایدهای خود را دارند، که باید مورد توجه قرار گیرد.

تشخیص پرسونای اینفلوئنسر/ پیج/ کانال مناسب برند شما

شخصیت برند یا کسب و کار، یک از مهمترین  مشخصه‌های شما در رفتار با مشتریان و مصرف کننده‌های خدمات و محصولات شماست. به طور کلی 12 شخصیت برند اصلی مانند جادوگر(مانند دیزنی)، بی‌گناه(مانند داو)، خالق(مانند اپل) و غیره وجود دارد. شخصیت تعریف شده یا شناخته شده از برند شما، ممکن است، یکی یا ترکیبی از این 12 شخصیت برند باشد.

 

شناخت آرکیتایپ برند در تبلیغات اینستاگرام

هماهنگی آرکیتایپ برند و اینفلوئنسرها در تبلیغات موثر در اینستاگرام

 

 

آرکیتایپ برند اپل

شناخت و تحلیل آرکیتایپ برند اپل

 

شخصیت برندتان در کنار پرسونای مخاطبین شما تعیین کننده شبکه اجتماعی‌ای است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال اگر مشتریان برند شما، 50 سال و یا بیشتر دارند، اینستاگرام، شبکه مناسبی برای تبلیغات شما نیست. اما اگر مخاطبین شما 18 تا 29 سال دارند، حتما باید روی استفاده از تبلیغات اینستاگرام برنامه ریزی کنید. 

هر اینفلوئنسر، پیج یا کانالی نیز دارای آرکیتایپ شخصیتی منحصر به فرد است. پس اگر شما دارای برندی با شخصیت بی‌گناه هستید، نمی‌توانید دنبال اینفلوئنسرهایی با شخصیت دلقک و یا عاشق باشید، زیرا تصویر برند شما را تحت تاثیر قرار داده و مورد بی‌توجهی قرار خواهید گرفت.

شناخت پرسونا، شخصیت و آرکیتایپ اینفلوئنسر، کانال و پیج، نیاز به تخصص در روانشناسی مارکتینگ دارد. اما تشخیص آن با مشاهده رفتار پیج‌ها و اینفلوئنسرهای مختلف نیز ممکن است. شما به سادگی می‌توانید با مقایسه‌ی محتوای تولید شده آن‌ها با خودتان به شباهت یا عدم شباهت پرسونا پی ببرید. برای نتیجه‌گیری بهتر، توصیه ما این است که اجازه دهید این کار توسط متخصصین اینفلوئنسر مارکتینگ صورت گیرد.

پیدا کردن اینفلوئنسر مناسب تبلیغات برند، همیشه ساده نیست. خوشبختانه 3 راه حل ساده‌ وجود دارد تا اینفلوئنسرها، پیج و کانال مناسب تبلیغات در اینستاگرام را شناسایی کنید.

 3 روش آسان شناخت اینفلوئنسر مناسب تبلیغات در اینستاگرام

  • رصد رقیب: در این روش فعالیت‌های پیج رقیب را کنترل می‌کنید. شما می‌توانید با اینفلوئنسرها، پیج‌ها و کانال‌هایی که رقبا نتایج خوبی از آن‌ها گرفته‌اند، همکاری کنید.
  • استفاده از مخاطبان: پروفایل کسانی که شما را دنبال می‌کنند، رصد کنید. اینفلوئنسرها و پیج‌هایی که دنبال می‌کنند، هدف خوبی برای شما محسوب می‌شوند.
  • اعتماد به آژانس‌ها: آژانس‌های تبلیغات در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی همانند جریان به بانک وسیعی از اینفلوئنسرها دسترسی دارند. این آژانس‌ها شخصیت پیج/ اینفلوئنسر یا کانال را نیز تحلیل کرده‌اند. به همین علت می‌توانند یک لیست مناسب را در کمترین زمان ممکن با انگیجمنت مناسب در اختیار شما بگذارند.

 اینگیجمنت ریت چیست؟ در تبلیغات اینستاگرام چه نقشی دارد؟

اینگیجمنت ریت یا نرخ تعامل، میزان تعامل کاربران در یک پیج با هر پست و تمامی پست‌هاست. در اینستاگرام اینگیجمنت ریت با فرمول ER%= (likes+shares+comments)/(total followers) *100 محاسبه می‌شود. 

خوشبختانه پلاگین‌ها، سایت‌ها و نرم افزارهای قابل اعتماد زیادی برای محاسبه نرخ تعامل پیج اینستاگرام طراحی شده‌اند. شما با استفاده از این نرم افزارها می‌توانید به سرعت نرخ انگیجمنت یک پیج را مشاهده کنید. دوتا از نمونه‌های قابل اعتماد خارجی این سایت‌ها، phlanx.com یا socialblade.com است.

 آیا اینگیجمنت ریت همیشه قابل اعتماد است؟ 

پاسخ این سوال خیر است. زیرا ممکن است این نرخ با خرید لایک و کامنت، به صورت جعلی بالا رفته باشد. چک کردن پیج اینفلوئنسر و مطمئن شدن از واقعی بودن نرخ اینگیجمنت کاری زمان‌بر است، که خوشبختانه هر روز توسط آژانس‌هایی مانند جریان انجام می‌شود. هدف این کار شناسایی اینفلوئنسرهای واقعی و معرفی آن به برندها در زمینه تبلیغات در اینستاگرام است.

 اینگیجمنت ریت مناسب برای هر دسته از اینفلوئنسرها چقدر است؟

نرخ اعلام شده توسط سایت معتبر phlanx برای اینفلوئنسرها به شرح زیر است:

میزان انگیجمنت ریت اینفلوئنسرهای مختلف

انتخاب اینفلوئنسر یا پیج مناسب تبلیغات با توجه به تعداد فالوورها

 

اما در زمان انتخاب اینفلوئنسرها باید سه نکته را همیشه در نظر داشته باشید:

  1. انتخاب اینفلوئنسری با نرخ اینگیجمنت مناسب و کمی بالاتر از حد میانگین اعلام شده
  2. هماهنگی پرسونای پیج با شخصیت برند شما
  3. حساب کردن نرخ انگیجمنت 9 تا 15 پست آخر برای اطلاع از رو به افول یا صعودی بودن پیج

به طور معمول نانو اینفلوئنسرهای خوب بیش از 20 درصد نرخ انگیجمنت دارند. میکرو و ماکرو اینفلوئنسرها بهتر است اینگیجمنت ریتی بیشتر از 10 درصد داشته باشند. مگا اینفلوئنسرها با اینگیجمنت‌های بیش از 10 درصد انتخاب‌های بسیار عالی و گرانی برای تبلیغات در اینستاگرام محسوب می‌شوند.

باید توجه داشته باشید که گاهی تبلیغ چندباره با یک ماکرو اینفلوئنسر، ممکن است نتیجه بهتر و هزینه کمتری از تبلیغات با یک مگا اینفلوئنسر داشته باشد.

 تحلیل اینسایت پست و استوری اینستاگرام

در ادامه اصطلاحاتی را که در پست‌های مختلف دیده‌اید، مشاهده می‌کنید. بسیار ممکن است که یک یا چند عبارت با توجه به دکمه‌های اینستاگرام شما یا امکاناتی که در پست و استوری خود دارید، در پست شما نمایش داده نشود.

 

تحلیل اینسایت پست اینستاگرام

 

Activity:

Profile Visits: تعداد بازدید از پروفایل اینستاگرام شما؛

Website Clicks: تعداد کلیک کاربران روی لینک بایو اینستاگرام شما؛
Email: تعداد لمس دکمه ایمیل در پروفایل شما؛
Call : تعداد لمس دکمه کال در پروفایل شما.

Discoverability:

Reach: تعداد بازدید یکتا کاربران از هر پست شما؛
Impressions: تعداد بازدیدهای کل پست شما.

Feed:

Calls: تعداد اکانت‌های یکتا با حرکت از CTA پست شما به Call پروفایل؛
Comments: تعداد کامنت‌ها؛
Emails: تعداد اکانت‌های یکتا با حرکت از CTA پست شما به Email پروفایل؛
Engagement: مجموع تعداد اکانت‌های یکتا با عمل سیو، لایک یا کامنت؛
Follows: تعداد فالوهای انجام شده از روی پست؛
Get Directions: تعداد کلیک بر روی get direction به دلیل دیدن پست؛
Impressions: مجموع دفعات دیده شدن پست (از پروفایل، از home، از اکپسلور، از هشتگ‌ها و غیره)؛
Likes: تعداد لایک‌ها؛
Profile Visits: تعداد دفعات دیده شدن پروفایل بعد از پست؛
Reach: تعداد اکانت‌های یکتای بیننده پست؛
Saved: تعداد دفعات سیو شدن پست؛
Website Clicks: تعداد کلیک بر روی وبسایت به دلیل دیدن پست.

 

Stories:

Impressions: مجموع دفعات دیده شدن استوری؛
Reach: تعداد اکانت‌های یکتای بیننده استوری؛
Exited: تعداد یوزرهای خارج شده از یک استوری مشخص؛
Replies: تعداد پاسخ‌ها به یک استوری؛
Viewers: تعداد بازدیدهای یکتای هر استوری؛
Forward: تعداد یوزرهای رد شده از یک استوری خاص؛
Backwards: تعداد یوزرهای بازگشته از استوری به استوری قبلی؛
Next Story: تعداد یوزرهای رفته از استوری به استوری بعدی.

 

تحلیل اینسایت استوری اینستاگرام

 

برای تحلیل اطلاعات به دست آمده از اینستاگرام در هر پست و استوری و بررسی میزان اثر بخشی آن‌ها، راه‌های زیادی وجود دارد. به طور مثال شما 5000 فالوور دارید. اگر Reach یک پست شما 4000 عدد باشد و از این تعداد 25 درصد شما را فالو نداشته باشند؛ همچنین 10 نفر شما را برای این پست فالو کرده باشند. یعنی 60 درصد از فالوورهای شما پست را دیده‌اند و از 1000 بازدید کننده یکتای جدید تنها 1 درصد شما را فالو کرده‌اند. این یعنی 2000 نفر از فالورهای شما، این پست را ندیده‌اند. البته خود اینستاگرام اعداد را محاسبه می‌کند و در اختیار شما می‌گذارد.

 UTM چیست؟ چرا باید از UTM در تبلیغات اینستاگرام استفاده کرد؟

UTM به عبارت ساده، لینکی است که با داشتن پارامترهای خاص، مسیر یوزرهایی را که به پیج شما از طریق لینک UTM رسیده‌اند را مشخص می‌کند. با UTM می‌توانید بفهمید که یک یوزر از طریق لینک اینفلوئنسر یا پیج خاصی به لندینگ پیج وبسایت شما رسیده است. 

شما با دادن لینک UTM به اینفلوئنسر یا پیج مناسب تبلیغات در اینستاگرام می‌توانید، تاثیر استوری هر اینفلوئنسر یا کانال را بر ورودی‌های لندینگ پیج خود بسنجید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

برای شناخت بیشتر مقاله UTM را مطالعه کنید.

 A/B تست در اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

A/B تست، دادن تبلیغ‌های با هدف مشابه به اینفلوئنسرها یا پیج‌های متفاوت، برای اندازه‌گیری میزان اثر بخشی آن‌هاست. همچنین با دادن تبلیغ‌های متفاوت به پیج‌ها و اینفلوئنسرهای یکسان می‌توانید، اثربخشی تبلیغات خود را مقایسه کنید.

برای مطالعه بیشتر مقاله A/B تست را مطالعه کنید.

در خاتمه باید گفت که برای تبلیغات موثر در اینستاگرام، شما باید اینفلوئنسر/ پیج/ کانال مناسب تبلیغات کسب و کار خود را پیدا کنید. نرخ انگیجمنت و صحت آن را بررسی کرده و با توجه به قیمت تبلیغات در اینستاگرام، نرخ بازگشت سرمایه خود را در انتهای پروژه محاسبه کنید. اعتماد به آژانس‌های معتبر فعال در زمینه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، باعث بالا رفتن نرخ بازگشت سرمایه شما می‌شود. زیرا آژانس‌ها با تجربه بیشتر در زمینه‌های مختلف، پیج‌هایی را به شما معرفی می‌کنند که بازخورد بهتری را برای کسب و کار شما داشته باشند.

آیا شما در کسب و کار خود از اینفلوئنسر مارکتینگ یا انتشار محتوا در پیج‌های پربازدید استفاده کرده‌اید؟ کدام نوع تبلیغات اینستاگرام برای شما بیشتر موثر بوده است؟ لطفا تجربه خود را درباره پیدا کردن اینفلوئنسر، پیج و یا کانال مناسب تبلیغات موثر در اینستاگرام با ما در میان بگذارید. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *