ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام

آشنایی با ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام

اگر تا به حال تبلیغات برند خود را به اینفلوئنسرها سپرده باشید، نمی‌توانید تأثیر آن را روی برندتان نادیده بگیرید. اینفلوئنسرها افراد تأثیرگذاری هستند که برند شما را به مخاطبانشان معرفی می‌کنند و اگر فرد مناسبی را انتخاب کرده باشید، بخش خوبی از جامعهٔ هدفتان را پوشش می‌دهند. 

همان‌طور که در مقالهٔ انواع اینفلوئنسرها در اینستاگرام گفتیم، شما می‌توانید اینفلوئنسر مدنظرتان را از میان مگااینفلوئنسرها، ماکرواینفلوئنسرها، میکرواینفلوئنسرها و نانواینفلوئنسرها انتخاب کنید. 

در این مقاله ما روی یکی از این گروه‌ها متمرکز شده‌ایم و می‌خواهیم با معرفی ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام، شما را با روش‌ها، مزایا و معایب همکاری با آن‌ها آشنا کنیم.

حتماً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام و نقش آن‌ها در تبلیغات

احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که اینفلوئنسرهای اینستاگرام بر اساس چه معیاری دسته‌بندی می‌شوند: تعداد فالوورها.

ماکرواینفلوئنسرها از لحاظ تعداد فالوور میان میکرواینفلوئنسرها و مگااینفلوئنسرها قرار می‌گیرند؛ یعنی چیزی بین ۱۰۰ هزار (به گفتهٔ برخی منابع ۵۰۰ هزار) تا ۱ میلیون نفر فالوور دارند.

البته همان‌طور که می‌بینید، این بازه می‌تواند متغیر باشد و نمی‌توانیم عدد دقیقی برای آن تعریف کنیم.


بیشتر بخوانید: میکرواینفلوئنسر کیست؟ دلایل همکاری با آن‌ها


ماکرواینفلوئنسرها خودشان نیز در چند دسته تقسیم می‌شوند:

سلبریتی‌ها و شخصیت‌های معروف

این ماکرواینفلوئنسرها افرادی هستند که خارج از فضای اینستاگرام معروفند. مانند: ستاره‌های تلویزیون، طراحان لباس افراد معروف و سیاستمداران بالارده. 

ماکرواینفلوئنسرهای خودساخته

این اینفلوئنسرها، کارآفرینان تک‌نفره اینستاگرام هستند. این افراد می‌دانند چطور یک برند شخصی بسازند و به‌درستی از آن استفاده کنند. آن‌ها محبوبیت زیادی در اینستاگرام دارند اما برای اینکه بتوانند رشد کنند، باید باهوش و خوش‌شانس باشند!

اکانت‌های نیچ (Niche)

جالب است بدانید همهٔ حساب‌های اینستاگرامی متعلق به افراد نیستند. بعضی از حساب‌هایی که بیشترین تعداد فالوور را دارند، متعلق به تیم‌های ورزشی، شبکه‌های خبری و برندها هستند.

اما ماکرواینفلوئنسرها چگونه در اینستاگرام رشد کرده‌اند؟

نحوهٔ رشد ماکرواینفلوئنسرها در اینستاگرام

ماکرواینفلوئنسرها معمولاً روی یک حوزهٔ خاص متمرکز هستند؛ مانند: مد و فشن، زیبایی، سبک زندگی، ورزش و سلامتی و … .


بیشتر بخوانید: لیست اینفلوئنسرهای ایرانی بر اساس تعداد فالوور و محبوبیت


آن‌ها با تولید محتوای با کیفیت بالا، تعامل تأثیرگذار با مخاطبانشان و استفادهٔ هوشمندانه از هشتگ‌ها و ابزارهای دیگر اینستاگرام فالوور جذب کرده و رشد می‌کنند.

برخلاف مگااینفلوئنسرها که معمولاً طیف وسیعی از افراد آن‌ها را دنبال می‌کنند، فالوورهای ماکرواینفلوئنسرها دستهٔ خاصی از مخاطبان هستند. 

به‌عنوان مثال، اگر قصد دارید به تعداد زیادی از افراد در یک دستهٔ مشخص (مثلاً زنان جوان) دسترسی داشته باشید، همکاری با ماکرواینفلوئنسرهایی که عمدهٔ مخاطبان آن‌ها خانم‌ها هستند می‌تواند روش مناسبی برای تبلیغات شما باشد.

در ادامه، به مزایا و معایب بیشتری از همکاری با ماکرواینفلوئنسرها اشاره خواهیم کرد.

مزایا و معایب همکاری با ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام

هر نوع همکاری برای بازاریابی برند شما می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. اما همکاری با ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایای همکاری با ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام

همه می‌دانیم که مردم، افراد محبوب را دوست دارند. اما چه دلیلی دارد که برندها بودجهٔ زیادی را برای همکاری با ماکرواینفلوئنسرها صرف می‌کنند؟

ماکرواینفلوئنسرها فرهنگ را شکل می‌دهند

باید این را بپذیریم که ماکرواینفلوئنسرها و سلبریتی‌ها می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند و حتی مردم را به سمت جریان خاصی هدایت کنند. 

اگر اینفلوئنسری که محبوبیت و مقبولیت زیادی میان مردم دارد، محصولی را معرفی کند، بسیاری از افراد بدون تحقیق بیشتر و با اعتماد به حرف او، محصول را خریداری می‌کنند. 

بنابراین شما می‌توانید به‌خوبی از قدرت تاثیرگذاری آن‌ها بهره ببرید.

ماکرواینفلوئنسرها مخاطب و کارشان را خوب بلدند

اغلب اوقات، کار تمام‌وقت ماکرواینفلوئنسرها، اینفلوئنسر بودن است! یعنی آن‌ها به همکاری با برندها و تعامل با مخاطبان‌شان عادت دارند و کارشان تولید محتواست.

به همین دلیل است که آن‌ها به‌خوبی مخاطبشان را می‌شناسند و این مسئله مزیت بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

ماکرواینفلوئنسرها به تعداد زیادی از افراد دسترسی دارند

اگربا یک ماکرواینفلوئنسر همکاری داشته باشید، برند شما شانس بالایی برای رشد خواهد داشت؛ چراکه ماکرواینفلوئنسر مدنظر، محصول شما را به تعداد زیادی از افراد معرفی خواهد کرد.

معایب همکاری با ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام

ممکن است همه چیز طبق برنامه‌ای که شما مدنظر دارید پیش نرود. بیایید شما را در جریان معایب و چالش‌های همکاری با ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام قرار دهیم.

باورپذیری

گاهی ممکن است اینفلوئنسری که با او همکاری می‌کنید، محصول شما را طوری ارائه بدهد که برای مخاطب باورپذیر نباشد؛ یعنی مخاطب نتواند بپذیرد که اینفلوئنسر، با استفاده از محصول شما به نتایجی که ادعا می‌کند رسیده است.

احتمال ریسک بالا

تبلیغات با ماکرواینفلوئنسرها مزایای زیادی دارد اما می‌تواند ریسک‌هایی هم داشته باشد. 

همان‌طور که می‌دانید، ماکرواینفلوئنسرها فالوورهای زیادی دارند. بنابراین، اگر تبلیغات به‌خوبی پیش نرود، صدها هزار نفر آن را می‌بینند و این خود تبلیغ منفی محسوب می‌شود. حتی ممکن است این تبلیغات، سر از جاهای دیگر هم دربیاورد و افراد بیشتری نیز آن را ببینند که این اصلا برای برند شما خوب نیست.

نرخ پایین تعامل

ماکرواینفلوئنسرها به تعداد زیادی از افراد دسترسی دارند و همین وسعت تعداد مخاطبین باعث می‌شود که نرخ تعامل بالایی نداشته باشند. در این حالت، میکرو و نانواینفلوئنسرها انتخاب بهتری برای شما هستند.

هزینهٔ بالا

هرچه اینفلوئنسر تعداد فالوور بالاتری داشته باشد، هزینهٔ همکاری با او نیز به‌تبع افزایش پیدا می‌کند. بنابراین کمپین‌های بازاریابی با ماکرواینفلوئنسرها هزینهٔ زیادی دارند. به‌علاوه، ماکرواینفلوئنسرها معمولاً با آژانس‌های تبلیغاتی کار می‌کنند و شما باید هزینهٔ آن‌ها را نیز بپردازید.

بنابراین، همکاری با اینفلوئنسرهای اینستاگرام می‌تواند سختی‌های زیادی داشته باشد؛ البته اگر نکاتی را که در ادامه برای انتخاب ماکرواینفلوئنسر مناسب برای همکاری می‌گوییم، رعایت کنید، این معایب خیلی خودشان را نشان نمی‌دهند.

نکات مهم در انتخاب ماکرواینفلوئنسرهای مناسب برای همکاری

اگر برای همکاری با یک ماکرواینفلوئنسر آماده هستید، برای انتخاب بهترین همکار، به این موارد توجه کنید:

 • مطمئن شوید ارزش‌های شما با ماکرواینفلوئنسر هماهنگی دارد

کمپین‌های تبلیغات اینستاگرام با ماکرواینفلوئنسرها می‌تواند بسیار قدرتمند باشد؛ چراکه شما را در معرض همکاری با افراد مشهوری قرار می‌دهد. اما این کار تنها زمانی به نفع شما خواهد بود که ارزش‌ها و چارچوب‌های شما با اینفلوئنسر مدنظرتان، هماهنگ باشد.

برای مثال، فرض کنید شما یک برند فروش لباس دارید و اخلاق‌مداری در همکاری با نیروی انسانی برای شما اهمیت بسیاری دارد. قطعاً بهتر است شما با فردی همکاری کنید که به این ارزش پایبند باشد.

 • همکاری‌های گذشتهٔ اینفلوئنسر را تحلیل کنید

تحقیق کنید و ببینید ماکرواینفلوئنسر مدنظر شما پیش از این با چه برندهایی کار کرده است. این کار دید خوبی دربارهٔ اینکه اینفلوئنسر چه علایق و دغدغه‌هایی دارد و مخاطبانش چه کسانی هستند، به شما می‌دهد.

 • ارتباط مخاطب را با اینفلوئنسر بررسی کنید

تعامل اینفلوئنسرها با فالوورهایشان کلید طلایی آن‌ها برای موفقیت شما است. شما با بررسی نحوهٔ پاسخگویی مخاطبان یک اینفلوئنسر به محتواهای او، می‌توانید حدس بزنید که چه واکنشی به تبلیغات شما نشان خواهند داد.

برای مثال بررسی کنید که آیا پست‌هایی که می‌گذارند، مخاطب را به کامنت گذاشتن وامی‌دارد؟ آیا این اینفلوئنسر به کامنت‌ها جواب می‌دهد؟ آیا فالوورها، دوستانشان را زیر پست‌های او منشن می‌کنند؟ و …

حالا که با نکات مهم همکاری با ماکرواینفلوئنسرها آشنا شدید، نیاز است تا با روش‌های همکاری با آن‌ها برای رشد کسب‌و‌کارتان نیز آشنا شوید.

روش‌های همکاری با ماکرواینفلوئنسرها برای برندها و کسب‌وکارها

از این نقشهٔ راهنما برای راه‌اندازی کمپین با ماکرواینفلوئنسر مدنظرتان استفاده کنید:

قدم اول: نوع کمپین را شناسایی کنید

نوع کمپین به هدف نهایی شما بستگی دارد. مطمئن شوید که هم تیم بازاریابی شما، هم ماکرواینفلوئنسرها به‌وضوح می‌دانند که کمپین قرار است چه کاری انجام بدهد. برای مثال:

محتوای اسپانسرشده

اینفلوئنسر برای تبلیغ محصول شما در صفحهٔ خود، پستی می‌گذارد. ممکن است محتوای آن را خودتان فراهم کنید یا خود اینفلوئنسر آن را تولید کند.

مسابقه‌ و جایزه

در این نوع کمپین یک مسابقه یا قرعه‌کشی طراحی می‌کنید که با برند شما و مخاطب همسو باشد.

کمپین در اختیار اینفلوئنسر

در این حالت شما برای مدت زمان مشخصی (یک ساعت یا یک روز)، مسئولیت شبکه‌های اجتماعی خود را به اینفلوئنسر می‌سپارید. 

کمپین‌های سفیر برند

در این نوع کمپین شما برای مدتی طولانی با اینفلوئنسر همکاری خواهید داشت. آن‌ها در ازای تخفیف، پول و … برند شما را تبلیغ خواهند کرد.

دقت کنید که اینفلوئنسری را انتخاب کنید که حوزهٔ فعالیت و مخاطبان هدف او، به حوزهٔ کاری و بازار هدف شما مرتبط باشد.

قدم دوم: مذاکره را شروع کنید

بعد از انتخاب اینفلوئنسر و نوع کمپین، نوبت آن است تا قرارداد را با اینفلوئنسر ببندید و کار را شروع کنید.

ابتدا دربارهٔ هزینه‌ها بپرسید. یادتان باشد که کمپین‌های ماکرواینفلوئنسرها هزینهٔ زیادی دارند. بنابراین، انتظار عدد بالایی را داشته باشید. اما در نهایت تلاش کنید تا روی عددی به توافق برسید که برای جفتتان مناسب باشد.

سپس با کمک یک وکیل، قرارداد را آماده کنید یا بعد از نوشتن قرارداد، آن را به یک مشاور نشان بدهید تا ایرادات آن را به شما بگوید.

قدم سوم: نتایج کمپین را پیگیری کنید

حتی اگر با کریستیانو رونالدو هم قرارداد بسته باشید، باید عملکرد او را ارزیابی کنید! در ادامه ابزارها و راهکارهای این کار را به شما معرفی می‌کنیم.

ابزارها و راهکارهای موثر در ارزیابی عملکرد ماکرواینفلوئنسرهای اینستاگرام

در ابتدا مهم است بدانید هدف شما از کمپین بازاریابی با ماکرواینفلوئنسر چیست. بر اساس اینکه هدف شما ایجاد آگاهی از برند، جلب مشارکت مخاطب یا ایجاد سرنخ و افزایش نرخ تبدیل باشد، نوع ارزیابی شما نیز متفاوت خواهد بود.

اگر هدف شما برندسازی است باید معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • تعداد کلیک روی تبلیغ شما (تعداد کلیک‌ها)
 • تعداد دفعاتی که تبلیغ شما دیده شده است (ایمپرشن) 
 • تعداد کلیک تقسیم بر تعداد نمایش‌ها (نرخ کلیک یا CTR)
 • اقداماتی مانند لایک، کامنت، به‌اشتراک‌گذاری یا ذخیره کردن (میانگین مشارکت و تعامل مخاطب)

اگر هدف شما ایجاد سرنخ و افزایش نرخ تبدیل است، به معیارهای زیر توجه کنید:

 • هر چند وقت یک‌بار مخاطب با دیدن تبلیغ شما اقدامی انجام می‌دهد (نرخ تبدیل)
 • هزینهٔ هر تبدیل
 • تعداد سرنخ‌هایی که تبلیغات به شما می‌دهد
 • هزینهٔ هر سرنخ

توجه داشته باشید که اگر کمپین شما موفقیت‌آمیز باشد، باید ترافیک سایت شما افزایش پیدا کند. با مقایسهٔ ترافیک سایت قبل و بعد از کمپین هم می‌توانید میزان موفقیت آن را ارزیابی کنید.

برای این کار می‌توانید ابزارهایی مانند Google Analytics و Google Search Console را به‌کار بگیرید.


بیشتر بخوانید: راهنمای برگزاری کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق


در انتهای مقاله، چند ماکرواینفلوئنسر ایرانی و تبلیغات آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی چند نمونهٔ ماکرواینفلوئنسر ایرانی و تبلیغات آن‌ها

رز صمدی: بلاگر سبک زندگی با ۲۸۲ هزار فالوور

همکاری با برند فِرِش فیش

کیا رکنی: بازیگر و موزیسین با ۸۴۰ هزار فالوور

همکاری با برند هایپ

کاملیا رودنشین: تولید محتوا در حوزهٔ هنر و سبک زندگی با ۴۱۹ هزار فالوور

همکاری با برند مای‌لیدی

مستر تابه: تولیدکنندهٔ محتوا در حوزه آشپزی با ۱ میلیون نفر فالوور

همکاری با برند کالین

ماکرواینفلوئنسرها، دریچهٔ معرفی برند شما به جامعهٔ هدف

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های بازاریابی است می‌تواند به شما در شناساندن و در نهایت فروش محصولتان کمک کند. 

همکاری با ماکرواینفلوئنسرها در تبلیغات آنلاین و به‌خصوص بازاریابی اینستاگرام می‌توانند سودآوری زیادی برای شما داشته باشند. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم را برای انتخاب و همکاری با ماکرواینفلوئنسرها کسب کرده باشید و بتوانید کمپینی موفق را راه‌اندازی کرده و سپس عملکرد آن را ارزیابی کنید.

هر سوالی دارید، درنگ نکنید و در بخش نظرها از ما بپرسید.

 

منابع

CMSWire | Humanz | Later

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.