تحلیل رقبا در اینستاگرام

چگونه صفحه اینستاگرام رقبا را تحلیل و آنالیز کنیم؟

تحلیل رقبا در اینستاگرام شما را در برابر آنها مجهز می‌کند و در صدر رقابت نگاه می‌دارد. اهمیت ندارد که در چه زمینه‌ای کار می‌کنید، بازاریابی مسابقه‌ای برای جذب مشتریان بیشتر است. شما در این مسابقه برای بازدید، تبلیغات، فالوئر و فروش رقابت می‌کنید.‌ پس آنالیز رقبا در اینستاگرام بازی و تفریح نیست بلکه کاملا لازم و اساسی است.

در مقاله پیش رو درباره معنای آنالیز رقبا در اینستاگرام، چرایی و چگونگی تحلیل رقبا، ابزارهای قدرتمند برای تحلیل رقبا در اینستاگرام و مزایای حاصل از تحلیل رقبا بحث می‌شود و در نهایت شما درمی‌یابید که چگونه تحلیل رقبا در اینستاگرام منجر به مزیت رقابتی و کسب موفقیت بیشتر در اینستاگرام می‌شود.

بررسی و در نظر گرفتن رقبا در اینستاگرام به چه معناست؟

برای تثبیت جایگاه برند خود در برابر رقبا باید آنها را تحلیل کنید. آنالیز رقبا در اینستاگرام در بلند مدت مزایای زیادی دارد. یکی از این مزایا این است که همیشه می‌توانید یک قدم از رقبا جلوتر باشید و بدانید در حال حاضر نقطه ضعف و قوت آنها چیست. آنالیز رقبا در اینستاگرام همچنین شما را قادر به شناسایی شکاف‌های بازار نیز می‌کند. شما با آگاهی از این شکاف‌ها می‌توانید استراتژی‌های خود را در جهت پر کردن این شکاف‌ها تغییر دهید.

آگاهی از اینکه شما در چه زمینه‌ای در حال رقابت هستید و رقبای شما چه کسانی هستند، نکته مثبتی است که در نهایت منجر به این می‌شود که موارد زیادی را از آنها و از استراتژی‌های اینستاگرام آنها بیاموزید. تحلیل رقبا در اینستاگرام همچنین باعث یافتن اشتراکات شما و آنها نیز می‌شود. آنالیز رقبا باعث هوشیاری دائمی شما و به‌روز نگه داشتن استراتژی‌هایتان می‌شود.

تحلیل و آنالیز رقبا برای تمامی برنامه‌های بازاریابی شما ضروری است و در واقع باعث می‌شود که تجزیه و تحلیل SWOT را به‌درستی انجام دهید. در نهایت با تحلیل رقبا در اینستاگرام می‌توانید از مواردی که برای آنها مفید بوده آگاه شوید و از خود بپرسید «اگر این مورد برای رقبای من مفید بوده و باعث موفقیت آنها شده، پس چرا برای من مفید نباشد؟»

تحلیل رقبا همچنین به شناخت بیشتر از مخاطبین و مشتریانی که محصولات و سرویس‌های خود را برای آنها ارائه می‌دهید نیز منجر می‌شود. با تحلیل رقبا دراینستاگرام می‌توانید پی ببرید که رقبای شما روی چه کانال‌ها و نقاطی تمرکز کرده‌اند و در نتیجه می‌توانید از استراتژی‌های آنها ایده‌های بهتری برای کسب‌و‌کار خود بگیرید.

بیشتر بخوانید: آموزش جامع تحلیل و آنالیز پیج اینستاگرام

چرا باید رقبای خود را در اینستاگرام تحلیل کنیم؟

تحلیل رقبا در اینستاگرام تاکتیکی اساسی و ضروری است که شما را از کارهای رقبا آگاه می‌کند و باعث آگاهی شما از این نکته می‌شود که چه نوع تهدیدی ممکن است از جانب رقبا برای کسب‌و‌کار شما وجود داشته باشد. اولین قدم برای داشتن مزیت رقابتی استثنایی این است که رقبای خود را به‌درستی بشناسید. سه نوع رقیب در اینستاگرام وجود دارد:

مستقیم: کسب‌و‌کارهایی که دقیقا همان محصولات و خدمات شما را ارائه می‌دهند.

غیر‌مستقیم: کسب‌و‌کارهایی که محصولات آنها می‌توانند جایگزین محصولات شما باشند.

تازه‌واردان: درست است که شما قادر به پیش‌بینی آینده نیستید اما آگاهی یافتن درباره کسب‌و‌کارهای جدید وارد شده به بازار شما، باعث می‌شود که رقابت کنونی و آینده خود را بهتر تحلیل و آنالیز کنید.

مزایای تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام

در اینجا شما می‌توانید از 6 مزیت مهمی آگاه شوید که تحلیل رقبا در اینستاگرام برایتان به ارمغان می‌آورد. تحلیل رقبا در اینستاگرام برای شما هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت مفید است. جمع‌آوری داده از رقبا باعث می‌شود از جایگاه محصولات و سرویس‌های خود در بازار آگاه شوید.

 1. وضوح: تحلیل رقبای شما در اینستاگرام باعث می‌شود که درک بهتری از مخاطبان خود پیدا کنید و درک مخاطبان همان وضوح است. با تحلیل رقبای خود پی می‌برید که مخاطبان هدف شما به چه نوع محتوایی بیشترعلاقه دارند و با چه محتوایی تعامل بهتری برقرار می‌کنند.
 2. مخاطبان شما بیشتر وقت خود در اینستاگرام را به چه کاری مشغولند: آیا مخاطبان شما بیشتر وقتشان به دیدن استوری می‌گذرد؟ وقتی بدانید مخاطبان شما بیشتر به چه چیزی علاقه دارند در نتیجه می‌توانید روی همان موارد تمرکز کنید.
 3. فرصت‌های جدید را کشف می‌کنید: با آنالیز رقبای خود در اینستاگرام از شکاف‌های موجود آگاه می‌شوید. مثلا شاید پی ببرید که رقیب شما به کامنت‌های مخاطبانش پاسخ نمی‌دهد و این مورد برای او گپ (شکاف) محسوب می‌شود. شما از این فرصت استفاده کنید و روی برقراری ارتباط با مخاطبان و پاسخگویی به آنها کار کنید.
 4. محتوای بهتری تولید می‌کنید: با آگاهی پیدا کردن راجع به رقبا و نحوه تولید محتوای آنها می‌توانید از آنها الهام گرفته و محتوای بهتری تولید کنید.
 5. برند خود را در برابر رقبا محک می‌زنید: آنالیز رقبا در اینستاگرام به شما این فرصت را می‌دهد که بدانید جایگاه و رتبه فعلی شما نسبت به رقیبانتان کجاست و سپس بتوانید برای بهبود این جایگاه تلاش کنید.
 6. امتحان ویژگی‌های متنوع اینستاگرام: پس از آنالیز رقبا می‌توانید از ویژگی‌های متنوعی که آنها استفاده کرده‌اند و باعث موفقیتشان شده است، آگاهی پیدا کرده و آنها را امتحان کنید تا در نهایت آن مواردی را کشف کنید که بیشترین بازدهی و موفقیت را برای اینستاگرام شما به دنبال دارند.

چگونه می‌توانیم رقبای خود را در اینستاگرام پیدا کنیم؟

اولین نکته‌ای که شما باید در نظر بگیرید این است که رقبای اینستاگرامی شما از رقبای بازاری شما متفاوتند. در بازار، رقابت بر اساس محصول و خدماتی است که ارائه می‌دهید، اما در اینستاگرام رقابت بر اساس محتوایی است که شما به اشتراک می‌گذارید. اگر مدتی از حضور شما در کسب‌و‌کارتان سپری شده باشد، حتما رقبای مستقیم خود را می‌شناسید. با این حال مؤثرترین روش‌ها برای پیدا کردن رقبا در اینستاگرام به شرح زیر است:

ردیابی هشتگ‌ها

شما با دنبال کردن هشتگ‌ها محتوای نوشته شده درباره محصولتان و کسانی که آنها را نوشته‌اند پیدا خواهید کرد. از طریق هشتگ‌ها به احتمال خیلی زیاد رقبای مستقیم و غیرمستقیم خود را پیدا می‌کنید.

گوش کردن به فالوئرهایتان

فالوئرهای شما می‌توانند اطلاعاتی بسیار ارزشمند برای شما فراهم کنند. در مورد این‌که فالوئرهای شما کدام برندهای مشابه را فالو می‌کنند و چه نظری درباره آنها دارند، به خوبی تحقیق و بررسی کنید. با دنبال کردن اکانت یکی از رقبا با تعداد فالوئرهای بالا، اینستاگرام به شما سه اکانت مشابه آن را پیشنهاد می‌دهد و از این طریق شما می‌توانید رقبای بیشتری را بشناسید.

ابزارهای تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام

ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توان آنالیز رقبا را توسط آنها انجام داد. در زیر با 5 ابزار قدرتمند برای تحلیل رقبای اینستاگرام خود آشنا می‌شوید.

Unbox Social: یک ابزار آنالیز رقبای چند وجهی است که کاوش در پست‌های رقبا را به صورت کامل برای شما انجام می‌دهد.

Preview App: هرچند به عنوان اپلیکیشنی برای انتشار رسانه‌های اجتماعی شناخته می‌شود اما تجزیه و تحلیل اکانت‌های اینستاگرام را هم به خوبی انجام می‌دهد.

Vaizle: ابزاری رایگان است که توسط آن به‌خوبی می‌توانید محتوای خود را با رقبایتان مقایسه کنید.

Phlanx: از این ابزار می‌توانید برای ارزیابی نرخ تعامل رقبا در اینستاگرام استفاده کنید.

Rival IQ: توسط این ابزار می‌توانید از استراتژی‌های رقبای خود آگاه شوید.

فرایند تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام

فرایند تحلیل رقبا در اینستاگرام سه مرحله زیر را دربر می‌گیرد:

 1. جمع‌آوری داده‌ها
 2. درک داده‌ها
 3. تصمیم‌گیری بر اساس آنها

مراحل بالا قسمت اصلی آنالیز رقبای شما هستند. جمع‌آوری داده‌های رقبا می‌تواند از طریق تعداد فالوئرهای آنها، پست‌ها، لایک‌ها، کامنت‌ها، هشتگ‌ها و نرخ تعامل آنها انجام شود. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا دقیقا بدانید که در اطراف شما چه خبر است و پس از آن بتوانید استراتژی مناسبی را برای اینستاگرام خود تهیه کنید.

گزارشاتی که درباره رقبای خود از طریق سه مرحله بالا تهیه می‌کنید به شما این امکان را می‌دهند که حرکت‌ها و استراتژی‌های آنها را کشف کنید. این موضوع به خود شما هم کمک کننده است و باعث می‌شود ارزیابی بهتری از خود داشته باشید و تغییرات لازم را در شیوه‌های خودتان اعمال کنید. فراموش نکنید که شما نیز دائما توسط رقبا در حال ارزیابی هستید.

نکات طلایی برای تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام

5 آنالیز رقبا در اینستاگرام به شما ایده‌هایی عالی برای تولید محتوای بهتر می‌دهد.

 • به شما در تنظیم شاخص کلیدی عملکرد (KPI) کمک می‌کند.
 • آنالیز رقبا در اینستاگرام روشی مقرون به صرفه برای کسب موفقیت در اینستاگرام است.
 • به شما کمک می‌کند تا بتوانید برترین رتبه را در میان رقبای خود کسب کنید و در صدر قرار بگیرید.
 • با آنالیز رقبا می‌توانید از فرصت‌های موجود در بازار مطلع شوید.
 • تحلیل رقبا به شما در شناخت امکانات و ویژگی‌های جدید کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

وقتی بحث آنالیز رقبا در اینستاگرام در میان باشد، دستیابی به نرخ تعامل بهتر نسبت به رقبا در این رسانه اجتماعی باید از اهداف اصلی شما باشد. شما می‌خواهید در صدر رقابت باشید، در نتیجه به‌ کارگیری بهترین روش‌ها برای ایجاد تعاملات بهتر با مخاطبانتان جنبه‌ای بسیار مهم و حساس است.

تبلیغات اینستاگرامی خود را به جریان بسپارید

با به‌کارگیری نتایج آنالیز رقبا می‌توانید کارهایی که آنها انجام داده‌اند و منجر به موفقیت بیشتر در اینستاگرام شده است را در کسب‌و‌کار خود به کار بگیرید. شما با آنالیز رقبای خود خواهید فهمید که چه نقاطی از کسب‌و‌کارتان نیاز به بهبود دارد. می‌توانید با توجه به اطلاعاتی که از طریق تحلیل رقبا به دست ‌می‌آورید شکاف‌های بازار را پر کنید، محصولات و سرویس‌های جدید ارائه دهید، ترند‌های جدید بازار را کشف کنید و بازاریابی و فروش خود را به صورت مؤثرتری انجام دهید.

منابع:

https://www.socialinsider.io/blog/competitive-analysis-on-instagram/

https://www.unboxsocial.com/blog/instagram-competitor-analysis/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *