قابلیت Paid Partnership اینستاگرام

قابلیت Paid Partnership یا مشارکت پولی اینستاگرام چیست

آیا درباره قابلیت مشارکت پولی یا Paid Partnership اینستاگرام و میزان اهمیت آن برای کاربران این پلتفرم محبوب چیزی می‌دانید؟ امروز همراه ما باشید تا بیشتر با این قابلیت جذاب آشنا شوید.

اینستاگرام در سال 2017 این ویژگی را به منظور افزایش شفافیت پست‌های تبلیغاتی منتشر شده ارائه داد. تا قبل از راه‌اندازی این قابلیت، FTC (کمیسیون تجارت فدرال) به خاطر نامشخص بودن رابطه مالی میان اینفلوئنسر و برند در پست‌های تبلیغاتی سخت‌گیری‌هایی را اعمال می‌کرد. متعاقبا ACCC (کمیسیون رقابت و مصرف‌کنندگان استرالیا) نیز به دنبال روش‌هایی برای مدیریت تبلیغات پولی به منظور کاهش خطرات نقض قوانین بود.

ویژگی مشارکت پولی اینستاگرام با افزایش شفافیت برای مخاطبین، باعث بالارفتن آگاهی آنها می‌شود و خطرات نتایج منفی پست‌های تبلیغاتی را کاهش می‌دهد. در این نوشته با مفهوم قابلیت Paid Partnership، مزایای آن و چگونگی استفاده از این ویژگی آشنا می‌شوید. اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای برندها، اینفلوئنسرها و مخاطبین بسیار مفید و ضروری هستند، پس این نوشته را تا انتها بخوانید و از همه جزئیات مربوط به مشارکت پولی اینستاگرام مطلع شوید.

قابلیت Paid Partnership اینستاگرام چیست؟

Paid Partnership در اینستاگرام زمانی اتفاق می‌افتد که یک برند یا اینفلوئنسر، استوری یا پستی را در این پلتفرم به اشتراک بگذارد و یک اکانت بیزنسی را به عنوان شریک تجاری خود تگ کند. تگ Paid Partnership در بالای پست یا استوری (محل قرارگیری لوکیشن) نشان داده می‌شود. فالوئرها « Paid Partnershipیا (شریک تجاری)» را مستقیما در زیر نام کاربری اکانت می‌بینند و با کلیک روی نام شریک تجاری می‌توانند وارد پیج کسب‌و‌کار آنها شوند.

اخیرا استفاده از قابلیت Paid Partnership در بین اینفلوئنسرها رواج یافته است و افراد زیادی از این ویژگی استفاده می‌کنند. مشارکت پولی در اینستاگرام سطح شفافیت اینفلوئنسرها و حامیان برند را افزایش می‌دهد و پلتفرم اینستاگرام را به منبعی معتبرتر برای معرفی برند تبدیل می‌کند.

بهتر است اینفلوئنسرها برای تمام پست‌ها و استوری‌های خود که به نوعی توسط برند یا شخص خاصی حمایت مالی می‌شوند و در واقع پست‌های تبلیغاتی هستند، از ویژگی Paid Partnership استفاده کنند. حتی اگر به اینفلوئنسر مبلغی برای آن پست خاص پرداخت نشده است اما به طور کلی با برند توافقی مبنی بر حمایت مالی دارد، باید در پست‌ها و استوری‌های خود نام برندها را تگ کند تا به حفظ شفافیت برای مخاطبین کمک شود. اینفلوئنسر و برند باید در مورد جزئیات این توافق‌نامه با هم مذاکره کنند و در همان ابتدای کار راجع ‌به تمامی موارد موجود در قرارداد به نتیجه برسند.

البته بعضی وقت‌ها استفاده از ویژگی Paid Partnership برای تگ کردن برند در یک پست یا استوری توسط اینفلوئنسر چندان مناسب و لازم به نظر نمی‌رسد. برای مثال در مواقعی که اینفلوئنسر هیچ‌گونه تعامل و مذاکراتی در مورد حمایت مالی با برند انجام نداده است یا در زمان‌هایی که پست یا استوری اینفلوئنسر مربوط به هدایایی از طرف برند یا بخشی از کمپین قبلی است.

مزیت‌های استفاده از مشارکت پولی اینستاگرام

استفاده از Paid Partnership مزایایی را هم برای برند، هم اینفلوئنسر و هم مخاطبان به دنبال دارد. در ادامه این بخش فواید استفاده از Paid Partnership برای هر گروه بررسی می‌شود.

برندها

Paid Partnership باعث می‌شود که برندها به اینسایت‌های اینفلوئنسرها و میزان تعاملاتی که از طریق اینفلوئنسر کسب کرده‌اند، دسترسی مستقیم پیدا کنند. این ویژگی به برندها کمک می‌کند تا اطلاعات و آماری دقیق درباره نحوه عملکرد کمپین‌های محتوای حمایت شده جمع‌آوری کنند. این مورد باعث می‌شود که برندها برای کمپین‌های بازاریابی اینستاگرامی آینده خود تصمیمات بهتری بگیرند. بررسی این آمار به برندها کمک می‌کند تا متوجه شوند که همکاری با کدام اینفلوئنسر برای محصولات و خدمات برند مؤثرتر است. این آمارها همچنین سبب می‌شوند که برندها بتوانند میزان ROI هر اینفلوئنسر را در استراتژی کمپین خود تخمین بزنند.

نکات مهمی که توسط برند بررسی می‌شوند، میزان دیده شدن (view) و تعامل با پست‌ها (engagement) هستند. بنابراین معیارهایی مانند لایک، کامنت‌ها، ریچ (Reach)، ریپلای‌ها، رد کردن استوری، بازگشت به استوری قبلی و خروج از استوری بررسی می‌شوند. (البته دقت کنید که برندها از زمان تگ شدن به عنوان شریک تجاری، 14 روز فرصت دارند تا عملکرد استوری‌ها را بررسی کنند)

قابلیت Paid Partnership اینستاگرام باعث می‌شود که کسب و کارها با استفاده از گزینه « Partner Approval»، قبل از انتشار پست تگ شده توسط اینفلوئنسر بتوانند شراکت مالی را تأیید یا رد کنند.

اینفلوئنسرها

قابلیت Paid Partnership به ایجاد رابطه‌ای شفاف‌تر و قابل اعتماد‌تر بین اینفلوئنسر و مخاطبان کمک می‌کند. این ویژگی همچنین باعث می‌شود که اینفلوئنسرها داده‌های بیشتری را جمع‌آوری کنند و بتوانند آگاهانه در مورد شرکای تجاری و برندها تصمیم‌گیری کنند.

از طرف دیگر Paid Partnership باعث مطلع شدن سایر برندها از تمایل اینفلوئنسر به مشارکت پولی می‌شود و فرصت‌های بیشتری را برای همکاری‌های آینده با برندهای دیگر برای اینفلوئنسر مهیا می‌کند.

مخاطبین

به‌عنوان یک مخاطب بسیار خوب است که بدانید در حال دیدن پستی حمایت شده‌ و تبلیغاتی هستید یا صرفا یک پیشنهاد و توصیه از طرف اینفلوئنسر مورد علاقه خود را مشاهده می‌کنید. ویژگی Paid Partnership باعث می‌شود قبل از تعامل با محصول یا خدمات توصیه شده، به صورت شفاف از تبلیغاتی بودن پست مطلع شوید.

چگونگی استفاده از قابلیت Paid Partnership اینستاگرام

برندها

برندها برای استفاده از قابلیت Paid Partnership باید مراحل زیر را طی کنند.

مرحله اول: partner approvals را برای محتوای برنددار اضافه کنید.

  1. پس از دسترسی برند شما به ویژگی partner approval، باید تنظیمات مربوط به آن را فعال‌سازی کنید.
  2. در قسمت Options، تنظیمات کسب ‌و ‌کار (Business Settings) را پیدا کنید. بعد به سمت پایین اسکرول کرده و روی Branded Content Approvals کلیک کنید.
  3. این گزینه به طور پیش فرض غیرفعال است، آن را فعال کنید.
  4. اگر می خواهید اکانت‌های کریتور بیشتری را برای تأیید پیدا کنید، در زیر دکمه Approvals می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.
  5. تمامی اکانت‌های کریتور تأیید شده در اینجا نمایش داده می‌شوند.
  6. پس از تأیید اکانت‌های کریتور، این قسمت خالی می‌شود.

مرحله دوم: نوتیفیکیشن مربوط به تگ

پس از شروع کمپین، در صورت ارسال پست یا استوری تبلیغاتی، شریک تجاری از طریق فیسبوک، اینستاگرام یا دایرکت مسیج اینستاگرام نوتیفیکیشنی را دریافت می‌کند. برند می‌تواند در صورت تمایل، نام خود را از تگ حذف کند.

مرحله سوم: تنظیمات مربوط به محتوای تبلیغاتی برنددار (اختیاری)

اگر کسب‌وکاری هستید که می‌خواهید یک محتوای تبلیغاتی برند‌دار با همکاری یک اکانت کریتور ایجاد کنید، باید اطمینان پیدا کنید که دقیقا همان پست یا استوری مورد نظر شما به اشتراک گذاشته می‌شود و حتما کسب‌و‌کار شما نیز تگ می‌شود. به قسمت مدیریت تبلیغات بروید و یک تبلیغ ایجاد کنید. گرچه این فرایند به همین شکل باقی خواهد ماند، اما هنگام انتخاب رسانه روی Use Existing Post (استفاده از پست موجود) کلیک کنید. حالا در قسمت Creative شما می‌توانید لیستی از پست‌ها و استوری‌های برند‌ دار را مشاهده کنید. این لیست شامل پست‌ها و استوری‌هایی است که اکانت کریتور مجوز تبلیغشان را به شما داده است.تبلیغ خود را نهایی کنید و روی تأیید کلیک کنید.

مرحله چهارم: عملکرد محتوای تبلیغاتی برند را اندازه‌گیری کنید.

به محض انتشار محتوای برنددار، برند مورد نظر می‌تواند اینسایت‌های ارگانیک (organic insights) را در تب محتوای برند دار در پیج اینسایت فیسبوک مشاهده کند.

شرکای تجاری برای ساخت پروفایل اینستاگرام بیزنسی باید پیج فیسبوک داشته باشند. برند همچنین می‌تواند اینسایت‌های مربوط به Paid Partnership را در تب Branded Content زیر قسمت Measure and Report بررسی کند.

در مورد استوری‌های اینستاگرام، شرکای تجاری تگ شده تا 14 روز می‌توانند معیارهایی مانند ریچ (Reach)، رد کردن استوری، برگشت به عقب، ریپلای و خارج شدن از استوری را بررسی کنند. اکانت‌های کریتور می‌توانند معیارها را در قسمت اینسایت اپ خود ببینند. اینسایت پست‌ها، بر خلاف استوری‌ها، همیشه باقی خواهد ماند.

اینفلوئنسرها

مرحله اول: تگ کردن شریک تجاری در پست

  1. طی مراحل ارسال پست در آخرین صفحه، روی advanced settings (تنظیمات پیشرفته) کلیک کنید.
  2. tag business partner (تگ کردن شریک تجاری) را انتخاب کنید تا صفحه جستجو باز شود.
  3. یکی از شرکای تجاری را سرچ کنید. شرکایی که هنوز نیازمند تأیید هستند، با رنگ خاکستری و به صورت جدا نشان داده می‌شوند.
  4. با کلیک روی نام شریک تجاری، نام او به پست شما اضافه می‌شود.

تگ کردن شریک تجاری در پست

نکته: در صورتی‌که تگ کردن شریک تجاری را در پست‌های قبلی فراموش کرده‌اید، اصلا نگران نباشید. با ویرایش پست و انتخاب Add Business Partner (افزودن شریک تجاری) درست زیر تصویر پست، می‌توانید آنها را به پست اضافه کنید. بقیه مراحل را به روش توضیح داده شده در بالا انجام دهید.

مرحله دوم: تگ کردن یک شریک تجاری در استوری‌های محتوای برنددار

  1. در مورد استوری‌ها باید پس از انتخاب عکس یا فیلم و قبل از انتشار آن به نوار ابزار آیکون بروید.
  2. با کلیک روی آیکون لینک، می توانید شریک تجاری را تگ کنید. بعضی از اینفلوئنسرها امکان افزودن URL را نیز دارند. شریک تجاری را سرچ کنید و نام او را در استوری خود تگ کنید.

جمع‌بندی

قابلیت Paid Partnership اینستاگرام با ارائه شفافیت بیشتر برای مخاطبین و امکان اعتماد بیشتر به برندها و اینفلوئنسرها روشی عالی برای بالابردن بینش کاربران اینستاگرام است. با توجه به آپدیت‌های مداوم و تطبیق‌پذیری اینستاگرام در آینده شاهد قدرتمندتر شدن و کاربر پسندتر شدن این ویژگی خواهید بود.

منابع:

https://www.business2community.com/instagram/how-and-why-to-use-the-paid-partnership-feature-on-instagram-02280127

https://www.socialmediaexaminer.com/how-to-tag-and-manage-instagram-branded-content

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *