اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

چند سالی می‌شود که عبارت اینفلوئنسر مارکتینگ سر زبان‌ها افتاده است. به‌خصوص افرادی که کارشان به‌نوعی مرتبط با دیجیتال مارکتینگ است، خیلی بیشتر با این عبارت درگیر شده‌اند؛ چراکه حالا اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌های رشد و تبلیغات در فضای دیجیتال است. به‌ساده‌ترین بیان، اینفلوئنسر مارکتینگ یعنی استفاده از محبوبیت افراد مشهور برای معرفی و ارائه محصولات و خدمات هر برندی؛ اما خوب قرار نیست به این تعریف ساده قانع باشیم. در این مقاله زیر و زبر این فرم جدید از دیجیتال مارکتینگ را بررسی می‌کنیم و می‌فهمیم اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و اینفلوئنسر کیست؟

معنی اینفلوئنسر

برای دانستن معنی اینفلوئنسر باید معنای ریشه آن یعنی اینفلوئنس را بدانیم. به هر دیکشنری‌ای که مراجعه کنید، خواهید دید که اینفلوئنس به‌معنای توانایی تاثیرگذاری بر افراد دیگر است. بنابراین به فرد دارای این توانایی اینفلوئنسر گفته می‌شود؛ یعنی شخصی که می‌تواند بر دیگران اثر بگذارد.

اینفلوئنسر فردی است که بتواند بر رفتار و عملکرد شخص یا اشخاص دیگر تاثیرگذار باشد.

جمله بالا عینا معنایی بود که در دیکشنری کمبریج برای این عبارت نوشته شده است. اما این که این فرد چه کسی است و چگونه می‌تواند با تاثیرگذاریش کمک‌حال برند ما باشد، موضوعاتی هستند که در ادامه از آن‌ها صحبت خواهم کرد.

اینفلوئنسر کیست؟ (به چه کسانی اینفلوئنسر می‌ گویند)

اینفلوئنسر کیست

در اینفلوئنسر مارکتینگ تعریف از فرد تاثیرگذار کسی است که با استفاده از توانایی‌اش، مشتریان بالقوه یک برند را برای استفاده از محصولات یا خدمات آن برند ترغیب می‌کند. اجازه دهید ساده‌تر توضیح دهیم. فرد یا افرادی که برند شما را به افراد تاثیرپذیر از خود معرفی می‌کنند و باعث آشنایی و صدالبته اعتماد آن‌ها نسبت به برند شما می‌شوند اینفلوئنسر هستند. همان‌طور که در ابتدا گفتیم، اینفلوئنسر مارکتینگ و اینفلوئنسر دو عبارتی هستند که چندوقتی است وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شده‌اند. شاید برایتان جالب باشد که شروع این فرم از بازاریابی دیجیتال را بدانید.

بیشتر بخوانید: واینر کیست ؛ تفاوت آن با بلاگر و اینفلوئنسر

اینفلوئنسرها از کجا شکل گرفتند؟

جواب این سوال باید اینگونه داده شود.اولین اینفلوئنسرها بیش از 100 سال قبل، در زمانی که دنیا بسیار متفاوت‌تر از الان بود ظهور کردند. زمانی که معدود برندهای موجود در بازار، از سلبریتی‌ها برای معرفی برند خود استفاده می‌کردند. گرچه در آن زمان هیچکس از واژه اینفلوئنسر برای آن‌ها استفاده نمی‌کرد.

یکی از قدیمی‌ترین اینفلوئنسرها بابانوئل است. کوکاکولا از این شخصیت آشنا برای تبلیغات خود استفاده کرد و مردم پیرمرد ریشو را که می‌دیدند یاد کوکاکولا می‌افتادند.

شکل امروزی اینفلوئنسر مارکتینگ با آغاز شبکه‌های اجتماعی به‌وجود آمد. اولین‌ها در یوتیوب ظاهر شدند و به‌آرامی راه خود را به سمت دیگر شبکه‌های اجتماعی باز کردند. در ایران هم این شکل از بازاریابی با تبلیغات برندهای گوناگون توسط هنرپیشه‌ها، خواننده‌ها و ورزشکاران مختلف از چندین سال قبل آغاز شد و شکل نوین آن در اینستاگرام ادامه یافت. بیشتر اینفلوئنسرهای ایرانی در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و اتفاقا درآمد خیلی خوبی هم دارند. اما چه می‌شود که یک نفر اینفلوئنسر محسوب می‌شود؟ چه ویژگی‌هایی لازم است تا بتوانیم این صفت را به یک نفر اختصاص دهیم؟

ویژگی‌های اساسی یک اینفلوئنسر

وقت صحبت از اینفلوئنسر مارکتینگ می‌شود، یادتان باشد هر کسی که دنبال‌کننده زیادی دارد تاثیرگذار نیست. حتی اگر هم باشد لزوماً قرار نیست گزینه خوبی برای معرفی برند شما باشد. جدا از مباحثی که مربوط به مرتبط بودن اینفلوئنسر به نوع کسب‌و‌کارهاست، هر فرد موثری باید یک‌سری ویژگی‌ها را برای تاثیرگذاری هرچه بیشتر دارا باشد. اگر در انتخابتان این وسواس‌ها را نداشته باشید، ممکن است نتیجه کمپینتان یک افتضاح تمام عیار باشد. پس باز هم تاکید می‌کنیم، استفاده از اینفلوئنسر نامناسب (که در فضای دیجیتال فارسی کم هم نیستند) نه‌تنها مفید نیست بلکه سرتاسر ضرر است.
حالا این ویژگی‌ها چه چیزهایی هستند؟

 • محبوب بودن
  یک اینفلوئنسر خوب، باید درمیان مخاطبانش محبوب باشد. یادتان باشد صمیمیت لزوم محبوبیت نیست. هستند افراد بسیاری که برخورد خشکی با مخاطبانشان داشته باشند، اما بازهم برای آن‌ها محبوب باشند. اینفلوئنسری که توانسته برای خود محبوبیت کسب کند، صلاحیت کسب محبوبیت برای برند شما را هم دارد.
 • اشتیاق
  اگر یک نفر نسبت به حیطه تخصصی خود هیچ شور و شوقی نداشته باشد، به‌چه‌دردتان می‌خورد؟ قطعاً هیچ!
  فرد تاثیرگذار باید اهمیت زیادی برای حیطه خود قائل باشد. مشتاق به‌روز بودن باشد. دائماً درحال یادگیری بیشتر در زمینه تخصصی خود باشد و این اینفلوئنسر بسیار قابل‌اعتمادتر است.
 • تعامل
  هدف هر برندی از اینفلوئنسر مارکتینگ، وارد شدن به دایره‌ مخاطبین آن فرد تاثیرگذار است. اگر مورد شما با مخاطبان خود تعاملی نداشته باشد، باید کمپین را قبل از اجرا شکست خورده دانست. اینفلوئنسر خوب نه‌تنها برند شما را معرفی می‌کند، بلکه به شیوه‌های مختلف مخاطبان را بیشتر درگیر محتوای تبلیغاتی مربوط به شما و برندتان می‌کند.
 • اعتبار
  دوست دارید یک شیاد، کلاه‌بردار، نان به‌نرخ‌روزخور و … معرف برندتان باشد؟ نه؟ به‌همین خاطر اعتبار یک اینفلوئنسر مسئله‌ای است که حتماً باید حواستان به آن باشد. بزرگ‌ترین دستاورد یک کمپین موفق اینفلوئنسر مارکتینگ جلب اعتماد مردم است. اگر برندتان را توسط فردی که معتبر نیست تبلیغ کنید، نه‌تنها در جلب اعتماد ناموفق خواهید بود، بلکه در آینده باید تلاش چندین برابری داشته باشید تا ثابت کنید که مثل آن شخص کلاه‌بردار نیستید.
 • آشنایی با بازاریابی
  تمام ویژگی‌های بالا را باید در کنار بلد بودن بازاریابی گذاشت تا بتوان به یک اینفلوئنسر نمره قبولی داد. فردی که پس از گرفتن پول فقط صرفاً شما را معرفی کند، فایده چندانی برای شما نخواهد داشت. نتیجه خوب زمانی به‌دست می‌آید که مناسب‌ترین شکل محتوا، در بهترین زمان و با بهترین لحن و زبان برای معرفی برند و تبلیغ آن استفاده شود. یک اینفلوئنسر خوب زمان صرف می‌کند تا بهترین راه را برای معرفی شما به مخاطبانش پیدا و از آن استفاده کند.
 • نفوذ
  توانایی تاثیرگذاری، نیازمند داشتن نفوذ بر مخاطبین است. اینکه مخاطب به حرف معرف و تبلیغ‌کننده گوش دهد و مطمئن باشد قرار است مشکلی از او حل شود. این اطمینان باعث می‌شود نسبت به برند شما اعتماد ایجاد شود.
 • دیده شدن
  تعداد بیننده عامل بسیار مهمی است. به‌هرحال شما هزینه می‌کنید تا برندتان را به دیگران معرفی کنید. اگر یک نفر با وجود تمام خصوصیات بالا، نتواند محتوای مربوط به شما را به تعداد افرادی که مدنظرتان است نشان دهد، چرا به او پول می‌دهید؟

موارد بالا مهم‌ترین ویژگی‌های هستند که یک اینفلوئنسر باید از آن‌ها برخوردار باشد. اما عبارت اینفلوئنسر یا فرد تاثیرگذار، دربرگیرنده قشر زیادی از افراد می‌شود که می‌توان آن‌ها را به بخش‌بندی‌های کوچک‌تر تقسیم کرد.

دسته‌ بندی اینفلوئنسرها

اگر بخواهیم اینفلوئنسرها را به‌ بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنیم، باید آن‌ها را بر اساس کانالی که در آن فعالیت می‌کنند تفکیک کنیم.

 • یوتیوبرها
  یوتیوبرها آغازگران هستند. اولین افرادی که از شبکه‌های اجتماعی برای تاثیرگذاری بر دیگر افراد استفاده کردند؛ گرچه احتمالاً خودشان هم نمی‌دانستند مدت‌ها بعد عبارت اینفلوئنسر به آن‌ها اطلاق می‌شود. با توجه به ویدیو محور بودن یوتیوب، آن‌ها در بیشتر کانال‌ها دیده می‌شوند. بررسی محصولات، انجام بازی‌های ویدیویی معروف، آنباکسینگ و … از فعالیت‌هایی هستند که این اینفلوئنسرها انجام می‌دهند.
 • اینستاگرامرها
  همان‌طور که از اسمشان پیداست، افراد موثری که قلمرو تاثیرگذاریشان در اینستاگرام است، اینستاگرامرها هستند. بیشترین تعداد اینفلوئنسر ایرانی در اینستاگرام است و این آمار بالا در جهان هم همین است. البته نمی‌توان همه افرادی که در اینستاگرام فارسی فعالند را اینفلوئنسر نامید. اگر ویژگی‌های اساسی یک اینفلوئنسر را مجددا بخوانید، متوجه منظور حرفم خواهید شد. داشتن فالوئر زیاد لزوماً به‌معنای تاثیرگذار بودن نیست.
 • واینرها
  واین هم مانند اینستاگرام و توییتر یک شبکه‌ اجتماعی است که البته در ایران شناخته شده نیست. به تاثیرگذاران این شبکه واینر می‌گویند. با اینکه واین در ایران مورد استفاده نیست، اما به بسیاری از افراد با فالوئر زیاد به غلط واینر گفته می‌شود. درصورتی که شاید اینفلوئنسر موردبحث هیچ اکانتی در این شبکه اجتماعی نداشته باشد. درست مانند تاید و شلوار لی و …
 • بلاگرها
  بلاگرها در راس هرم قرار دارند؛ چرا که خیلی از آن‌ها علاوه بر داشتن بلاگ قوی، اکانت‌های پرطرفداری در شبکه‌های اجتماعی هم دارند. به‌همین‌خاطر بسیاری از برندها برای همکاری با آن‌ها نهایت تلاششان را می‌کنند.
 • مشاهیر
  سلبریتی‌ها افرادی هستند که صرفاً به‌خاطر معروفیتشان در عرصه هنر، ورزش، علم، سیاست و … به‌عنوان اینفلوئنسر شناخته می‌شوند. ناگفته نماند که بعضی از آنها ظرفیت تاثیرگذاری را دارند.
  البته که این افراد لزوماً قرار نیست تاثیرگذار باشند و نباید فریب شهرت شخص را بخورید.

بیشتر بخوانید: بلاگر کیست؛ چگونه در اینستاگرام بلاگر شویم؟

اینفلوئنسرها چگونه به موفقیت یک برند کمک می‌کنند؟

هر برندی با توجه به اهدافی که برای خود تعیین کرده است، شاخصی برای موفقیت و یا عدم موفقیت خود دارد. بعضی از برندها موفقیت را در فروش تعریف کرده‌اند و بعضی دیگر شناخته شدن را شاخص موفقیت می‌دانند. دلیل هزینه کردن در اینفلوئنسر مارکتینگ هم رسیدن به موفقیت مدنظر هر برند است. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که اینفلوئنسرها چگونه به موفقیت یک برند کمک می‌کنند؟ به مثالی که می‌زنیم توجه کنید.
فرض کنید محصول یک برند مواد خوراکی است؛ مثلا ادویه‌جات. برند فرضی داستان ما شهرت کافی را دارد و حالا به دنبال فروش بیشتر است. پس اگر قصد اجرای یک کمپین موفق اینفلوئنسر مارکتینگ را دارد، باید از یک فرد با تاثیرگذاری بالا در صنعت خوراک استفاده کند؛ مثلاً یک آشپز معروف در اینستاگرام. اکثر شما نصرت را می‌شناسید. همان آشپز ترک‌تبار که به‌شیوه منحصر‌به‌فردی نمک را بر روی غذایش می‌ریزد. نصرت تعداد زیادی فالوئر دارد که عمیقاً درگیر او هستند. اگر نصرت از نمکی که برند موردبحث تولید می‌کند استفاده کند و به‌هرشکلی که خودش می‌داند بیشترین بازدهی را دارد، آن را نشان مخاطبانش دهد، باعث می‌شود جمعیت بالایی از فالوئرهایش به آن برند و نمکی که می‌فروشد اعتماد کنند. نصرت از فلان نمک استفاده می‌کند، پس حتماً نمک خوبی است. به‌این‌شکل یک اینفلوئنسر به موفقیت یک برند کمک می‌کند. احتمالاً با این توضیحات معنای اینفلوئنسر مارکتینگ را هم فهمیده باشید.

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ که ترجمه آن معادل بازاریابی به کمک افراد تاثیرگذار است، شاخه‌ای از بازاریابی دیجیتال به‌حساب می‌آید که در آن با کمک اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار، به‌دنبال تحقق اهداف بازاریابی هستیم. این شاخه از دیجیتال مارکتینگ، از افرادی که در هر صنفی دنبال‌کنندگان مخصوص به خود را دارند برای پیشبرد اهداف استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه اینفلوئنسر شویم و از این راه کسب درآمد کنیم؟

هدف از اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اهداف این نوع از بازاریابی تا حد زیادی با شاخه‌های دیگر دیجیتال مارکتینگ مانند بازاریابی محتوایی یکسان است. افزایش آگاهی از برند، افزایش تعامل با مخاطبین و جامعه هدف، بهبود نرخ تبدیل، به‌دست آوردن اطلاعات مشتریان بالقوه و … حالا باید بدانیم چگونه با اینفلوئنسرها همکاری کنیم.

روش‌های همکاری و فعالیت با اینفلوئنسرها

برای ارتباط گرفتن با اینفلوئنسر مناسب باید چند نکته را درنظر داشته باشید. اول از همه سعی کنید او را کامل بشناسید. نوع محتوایی که منتشر می‌کند، طرز بیانش، شبکه‌ای که بیشترین فعالیت و تاثیر را در آن دارد، خلق و خویش و کلاً هر اطلاعاتی که به شما برای داشتن ارتباط بهتر کمک می‌کند. پس از شناخت او باید یک محتوای تبلیغاتی عالی بسازید. البته توصیه می‌کنیم این کار با همکاری طرفین انجام شود؛ چرا که هر اینفلوئنسری مخاطبانش را بهتر از هرکس دیگری می‌شناسد و شما هم باید در این تصمیم‌گیری دخیل باشید تا مطمئن شوید به هدفی که در سر دارید می‌رسید. همیشه دست اینفلوئنسر را برای خلاقیت باز بگذارید. وضع محدودیت‌های نابه‌جا فقط باعث می‌شود خودتان ضرر کنید. اما اصلاً چه کسی مناسب محسوب می‌شود؟

راهنمای انتخاب اینفلوئنسر مناسب

راهنمای انتخاب اینفلوئنسر مناسب

مهم‌ترین ویژگی یک اینفلوئنسر مناسب، مرتبط بودن او با کسب‌و‌کار برند است؛ یعنی یک مربی بوکس، نمی‌تواند گزینه خوبی برای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک برند لوازم آرایشی باشد. علاوه بر این، شخصیت و منش معرف برند باید با برند همخوانی داشته باشد. تبلیغ نوشیدنی انرژی‌زا توسط خواننده سبک سنتی ترکیب خوبی از آب درنمی‌آید. این نوشیدنی‌ها اگر توسط آن مربی بوکس معرفی شوند نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. البته وجود دارند پلتفرم‌هایی که اینفلوئنسر مناسب هر برند را معرفی می‌کنند، اما اگر قصد استفاده از این پلتفرم‌ها را هم دارید، باید نکات بالا را درنظر بگیرید تا کلاه سرتان نرود. هرچیزی باید در جای خودش باشد.

اینفلوئنسرهای کدام شبکه اجتماعی تاثیرگذارتر هستند؟

جواب این سوال برای ایران و فضای وب فارسی، قطعاً اینستاگرام است. هیچ شبکه اجتماعی دیگری به‌اندازه اینستاگرام بین مردم این خاک کهنسال محبوب نیست و معروف‌ترین و صدالبته پردرآمدترین اینفلوئنسرهای ایرانی پادشاهیشان در اینستاگرام پایه گذاری ‌کرده‌اند. البته در توییتر و حتی یوتیوب هم افراد تاثیرگذاری در اصناف مختلف وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت.

علاوه بر این تبلیغات هدفمند و انتخاب اینفلوئنسر هم می تواند بسیار در نتیجه تبلیغات هدفمند باشد. پلتفرم جریان امکان بررسی و انتخاب اینفلوئنسر مناسب برای کسب و کار شما را فراهم کرده که شما می توانید براساس موضوع کسب و کار خود بهترین را انتخاب کنید. برای دیدن لیست بلاگرها و اینفلوئسرهای اینستاگرام صفحه اکسپلور جریان را ببینید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم 0 تا 100 اینفلوئنسر مارکتینگ و شخص اینفلوئنسر را شرح دهیم و به تمام سوالاتی که امکان دارد در این موضوع وجود داشته باشد پاسخ دهیم. از ریشه کلمه اینفلوئنسر شروع کردیم و به انواع اینفلوئنسرها، ویژگی‌های مهمی که باید داشته باشند، نوع ارتباط گرفتن، اهداف اینفلوئنسر مارکتینگ و… رسیدیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *