تاثیر تبلیغات در اینستاگرام

آشنایی با انواع رسانه های تبلیغاتی و نحوه تبلیغات در آن‌ها

پیامی که می‌خواهید به مشتری برسانید، خیلی مهم است، درست! اما از چه طریقی می‌خواهید آن را منتقل کنید؟ برای مثال ترجیح می‌دهید نامه عاشقانه‌تان را با تانک جنگی به دست معشوق برسانند یا کبوتر نامه‌رسان؟ نقش رسانه همین‌قدر مهم است!

هر رسانه‌ای برای هدف خاصی مناسب است و اشتباه در انتخاب آن ممکن است ضرر زیادی به بودجه شما بزند. در ادامه انواع رسانه را بررسی می‌کنیم تا بتوانید بهترین نوع رسانه را در موقعیت‌های مختلف انتخاب کنید.

رسانه چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم با انواع رسانه آشنا شویم نیاز است ابتدا بدانیم اصلا رسانه چیست، کوتاه بگویم:

هر ابزاری که پیام بین دو نفر را منتقل می‌کند، رسانه است.

یعنی از دود که بومیان آمریکا برای انتقال پیام استفاده می‌کردند تا ابزار های امروزی مثل واتساپ و اینستاگرام، همه و همه رسانه هستند.

اما در این مقاله ما قصد داریم رسانه‌هایی را که از آن‌ها برای انتقال پیام‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنیم، بررسی کنیم. رسانه تبلیغاتی ابزاری است که برای انتقال پیام به مخاطب و تشویق او به انجام کاری که هدف تبلیغ‌دهنده است، استفاده می‌شود.

از بیلورد‌های تبلیغاتی چندمتری گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و حتی تبلیغات کوچک پشت صندلی هواپیما، همه و همه می‌توانند رسانه تبلیغاتی باشند.

اما چرا این موضوع مهم است؟

دلیلش ساده است. همان طور که گفتیم رسانه پلی میان شما و مشتری است؛ ولی اینکه کدام پل را انتخاب می‌کنید و با توجه به مشتری کدام مسیر مناسب‌تر است، شرطی است که می‌تواند کسب‌و‌کارتان را حسابی تکان بدهد.

در واقع پیداکردن کانالی عالی برای ارتباط با مشتری، این امکان را به کسب‌و‌کار می‌دهد تا شانس بیشتری برای انتقال درست پیام خودش داشته باشد.

یک رسانه تبلیغاتی که به‌درستی انتخاب شده به برندها این امکان را می‌دهد که با توجه به استراتژی خود، آگاهی از برند را بالا ببرند، نام خود را روی زبان‌ها بی‌ندازند، مزایای محصولشان را در گوش مشتری بخوانند و اطلاعات مشتری‌ها را ذخیره کرده تا پیام‌های شخصی‌سازی‌شده برای آن‌ها ارسال کنید. (منبع: sendpluse)

پس بهتر است با این رسانه‌ها آشنا باشید و در هر موقعیت بدانید که باید از کدام‌یک برای ارتباط با مشتری استفاده کنید تا نرخ بازگشت سرمایه‌تان را بالا نگه دارید.

در ادامه با انواع رسانه با جزئیات بیشتری آشنا می‌شویم.

آشنایی با انواع رسانه

رسانه یعنی راهی که از طریق آن اطلاعات و سرگرمی به دست مردم می‌رسد؛ مثلاً برنامه‌های تلویزیونی و خود دستگاه تلویزیون، هر دو جزئی از رسانه به حساب می‌آیند. رسانه‌ها را به ۴ دسته کلی می‌توان تقسیم کرد:

  • رسانه‌های چاپی: این دسته شامل موارد چاپی مثل کتاب و مجله می‌شود که حرف و تصویر دارند
  • رسانه‌های جمعی: این دسته شامل اطلاعاتی می‌شود که از طریق کانال‌های ارتباطی گسترده مثل تلویزیون و رادیو پخش می‌شود
  • رسانه‌های اینترنتی: این دسته شامل محتوایی است که به‌صورت آنلاین منتشر می‌شود، مثل ایمیل‌ها و نشریات اینترنتی
  • رسانه‌های محیطی: این دسته شامل رسانه‌هایی است که در بیرون از خانه به مردم می‌رسند، مثل بیلبوردها

در ادامه مقاله، به بعد تبلیغاتی این رسانه‌ها مفصل‌تر می‌پردازیم.

رسانه‌های تبلیغاتی و انواع آن

آشنایی با رسانه‌های تبلیغاتی به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های مختلف بهترین کانال را انتخاب کنید.

طبق دسته‌بندی سایت indeed رسانه را می‌توان به ۶ دسته زیر تقسیم کرد:

رسانه‌های تبلیغاتی جمعی

رسانه جمعی ابزار یا کانالی است که برای انتقال اطلاعات و پیام‌ها به مخاطباني گسترده استفاده می‌شود. این رسانه‌ها معمولا برای همه ما آشنا هستند؛ مثل تلویزیون.

اگر قصد دارید پیامی را به افراد زیادی برسانید، رسانه‌های جمعی گزینه مناسبی هستند. به زبان دیگر، عده زیادی به دلیل فراگیربودن این رسانه‌ها، تبلیغات برند شما را می‌بینند، چه مشتری شما باشند چه نه.

یکی از نقاط قدرتمند رسانه‌های جمعی نقش آن‌ها در شکل‌گیری افکار عمومی و تاثیر زیادشان بر رفتار‌های مردم است که البته این نقش با به‌وجودآمدن رسانه‌های آنلاین حسابی به خطر افتاده است.

تبلیغات رسانه‌ای در فضای آنلاین با قیمت مناسب‌تر و تاثیر‌گذاری بالا، چالش بزرگی برای رسانه‌های جمعی است.

از انواع رسانه جمعی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

رادیو

یکی از قدیمی‌ترین رسانه‌های تبلیغاتی جمعی رادیو است که هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد. تبلیغات در رادیو مخصوصا در برنامه‌ای که به برند شما مرتبط است، می‌تواند مفید باشد.

تلویزیون

تلویزیون معروف‌ترین گزینه در رسانه‌های تبلیغاتی جمعی است که اتفاقا تبلیغات گران، اما موثری دارد. اگر بودجه کافی دارید این تبلیغات در بالا‌بردن آگاهی از برند معجزه می‌کند. برای مثال با تبلیغات رسانه‌ای بین یک سریال معروف یا رویداد ورزشی مهم می‌توانید مطمئن باشید که عده زیادی آن را می‌بینند.

برای مثال موسسه اعتباری نور برای اعلام خبر پیوستن خود به شبکه شتاب تبلیغ تلویزیونی زیر را ساخته است:


بیشتر بخوانید: آموزش تبلیغات در فضای مجازی


رسانه‌های تبلیغاتی آنلاین

به رسانه‌هایی که پیام را از طریق راه‌های دیجیتالی و آنلاین منتقل می‌کنند، رسانه‌های آنلاین می‌گویند. در حال حاضر با توجه به عصر جدید، رسانه‌های آنلاین، مهم‌ترین و موثر‌ترین تبلیغات رسانه‌ای را دارند.

ویژگی خاص رسانه‌های آنلاین قابل اندازه‌گیری‌بودن آن‌ها است. شما هیچ‌وقت نمی‌فهمید دقیقا چند نفر تیزر تلویزیونی‌تان را دیده‌اند: ولی دقیقا می‌دانید تبلیغات استوری در اینستاگرام چند بازدید خورده است و این افراد دقیقا چه کسانی بوده‌اند. این اطلاعات به شما کمک می‌کند همیشه بهتر و بهتر عمل کنید.

در رسانه‌های آنلاین می‌توانید عملکرد خود را بررسی کنید

از انواع رسانه‌های آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص اینستاگرام

چند نفر از اطرافیان شما اینستاگرام ندارند؟ احتمالا تعداد آن‌ها کمتر از انگشتان دست است. فراگیرشدن شبکه‌های اجتماعی فرصت مناسبی برای تبلیغات است.

تبلیغات در اینستاگرام

روش‌های زیر برای تبلیغات شبکه‌های اجتماعی مناسب است:

اینفلوئنسر مارکتینگ: اینفلوئنسر‌ها کسانی هستند که روی مردم تاثیر زیادی می‌گذارند. می‌توانید از این نفوذ برای تبلیغاتتان استفاده کنید. این تبلیغات بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را دارد

تبلیغات بازدیدی: اگر می‌خواهید آگاهی از برندتان را بالا ببرید و همزمان در چندین پیج نمایش داده‌شوید، از تبلیغات بازدیدی استفاده کنید. در این تبلیغات فقط به‌اندازه تعداد بازدیدی که گرفته‌اید پول پرداخت می‌کنید

تبلیغات تعرفه‌ای: اگر می‌خواهید برای مدت زمان خاص مثل یک روز یا ۱۲ ساعت در پیج خاصی در اینستاگرام یا کانال خاصی در تلگرام نشان داده شوید، از تبلیغات تعرفه‌ای استفاده کنید.

لیست اینفلوئنسرهای پنل جریان

اگر می‌خواهید تبلیغات با دقت بالا‌تری انجام شود، حتما از پلتفرم تبلیغاتی جریان استفاده کنید. جریان لیستی از پیج‌های مختلف در دسته‌بندی‌های دقیق و مناسب‌ترین تعرفه برای شما آماده کرده است.


بیشتر بخوانید: معرفی کمپین تبلیغاتی و گام‌های کمپین تبلیغاتی موفق


تبلیغات در سایت‌های دیگر

یکی از عادات مهم مردم وب‌گردی است. از این عادت استفاده کنید و تبلیغات محصول یا خدماتتان را در سایت‌های مختلف برای مردم به نمایش‌ بگذارید.از انواع این تبلیغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تبلیغات کلیکی
  • تبلیغات همسان
  • تبلیغات ریتارگتینگ
  • تبلیغات محتوامحور

تبلیغات در گوگل

امروزه اولین جایی که به سوال افراد جواب می‌دهد گوگل است. البته افراد معمولا در صفحه اول دنبال جواب سوالشان می‌گردند. برای رسیدن به این جایگاه می‌توانید از تبلیغات گوگل استفاده کنید.

برای مثال، در تصویر زیر نمونه‌ای از تبلیغات گوگل را با جست‌وجوی «دندانپزشکی تهران» می‌بینید:

تبلیغات در گوگل برای دندانپزشکی آنلاین

رسانه‌های تبلیغاتی چاپی

این رسانه‌ها که به آن رسانه‌های چاپی و قابل لمس هم می‌گویند، برای هدف‌گیری افراد یک محله‌، خوب عمل می‌کنند. هرچند این نوع رسانه مثل قبل رونق ندارد و استفاده از آن‌ها کم‌کم جایش را به رسانه‌های آنلاین داده است؛ اما همچنان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

از انواع رسانه‌های چاپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تراکت: یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تبلیغاتی است که برای اطلاع‌رسانی‌های محلی مناسب است

نمونه تراکت تبلیغاتی

روزنامه: اگر مخاطب شما هنوز روزنامه می‌خواند، می‌توانید از آن برای انواع تبلیغات استفاده کنید

مجله: مجلات از گذشته تاکنون مخاطب خاص خودش را دارد و می‌توانید برای انواع محصول از آن استفاده کنید

بروشور: از بروشور‌ها در اطلاع‌رسانی به‌خصوص در نمایشگاه‌ها برای دادن اطلاعات دقیق درباره خدمات یا محصولاتتان به مشتری استفاده کنید

نمونه بروشور تبلیغاتی

رسانه‌های تبلیغاتی محیطی

از بیلبورد‌های غول‌پیکر گرفته تا تبلیغات کوچک روی پایه‌برق‌ها همه نوعی تبلیغ محیطی هستند. در واقع هر تبلیغی که خارج از خانه و بر درو‌دیوار شهر می‌بینید، از این نوع است.

این رسانه‌ها را افراد زیادی می‌بینند و می‌تواند پیام شما را مخصوصا در سطح شهر به افراد برساند. ارسانه‌های محیطی معمولا در تعداد کلمات محدودیت دارد و باید در آماده‌سازی تبلیغ برای آن بهینه و دقیق عمل کنید.

از انواع رسانه تبلیغاتی محیطی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیلبورد

بیلبورد‌ها سایز بزرگی دارند و برای جلب توجه راننده‌ها گزینه مناسبی هستند. هزینه این تبلیغات رسانه‌ای معمولا زیاد است.

نمونه بیلبورد تبلبغاتی

استرابرد

نوعی دیگر از تبلیغات محیطی است که سایز کوچک‌تری نسبت به بیلبورد دارد.

نمونه استرابورد تبلیغاتی

دیوارنویسی

دیوار‌های شهر گزینه مناسبی برای جلب توجه عابران پیاده هستند. البته باید دقت کنید که این رسانه هرچه خلاق‌تر باشد، هم شهر را زیبا‌تر می‌کند و هم توجه بیشتری می‌گیرد.

نمونه تبلیغ دیوارنویسی

حمل‌و‌نقل عمومی

حتما چشم شما هم به تبلیغات روی بدنه اتوبوس‌ها افتاده است. وسایل عمومی مثل مترو و اتوبوس، تبلیغات متحرک برند شما هستند.

نمونه تبلیغ در وسایل نقلیه عمومی

رسانه‌های تبلیغاتی غیر‌معمول‌تر

این تبلیغات را معمولا جایی می‌بینید که انتظارش را ندارید. برای مثال هیچ‌کس انتظار ندارد با باز‌کردن جعبه پیتزا تبلیغ برندی را ببیند. یا حتی تبلیغات روی برج‌های بزرگ از این نوع به حساب می‌آیند. تبلیغات رسانه‌ای از این نوع معمولا خوب جلب توجه می‌کنند؛ اما اگر بودجه کمی دارید سراغ این روش‌ها نروید.

تبلیغ در برج

رسانه‌های تبلیغاتی خاص

مطمئنا اگر همین الان به تقویم روی میز کارتان نگاه کنید، نام یک برند را می‌بینید. احتمالا دفترتان هم یک سررسید هدیه از طرف یک شرکت است. این تبلیغات همان رسانه‌های خاص هستند که نام شما را در ذهن مشتری تثبیت می‌کنند.

تبلیغ روی سالنامه

انتخاب رسانه تبلیغاتی مناسب

حالا که با تبلیغات رسانه‌ای آشنا شدیم، وقت آن است که بدانیم چه نکاتی در انتخاب ما تاثیر دارد.

هدف را مشخص کنید

هدف شما از انجام تبلیغات چیست؟ این سوال نقش مهمی در انتخاب رسانه‌های تبلیغاتی دارد. هر رسانه‌ای را بهر کاری ساختند. برای مثال اگر هدف بالا‌بردن آگاهی از برند است، می‌توانید از تبلیغات بازدیدی اینستاگرام یا پیام کوتاه استفاده کنید.

بودجه را مشخص کنید

ته جیب‌تان را حساب کنید. قیمت تبلیغات رسانه‌ای باهم متفاوت است. بودجه شما تا حدودی مشخص می‌کند توانایی استفاده از کدام رسانه‌ها را دارید.
برای مثال اگر بودجه زیادی دارید، تبلیغات در بیلبورد و تلویزیون برای شما ممکن است؛ اما اگر پول شما کم است، بهتر است دنبال روش‌هایی مثل استفاده از شبکه‌های اجتماعی باشید.

مشتری را بشناسید

تصور کنید محصول شما یک دسته بازی مخصوص نوجوانان است و شما تصمیم می‌گیرید آن را در تلویزیون استانی تبلیغ کنید! معلوم است که جوابی نمی‌گیرید.
ابتدا باید مخاطب، دغدغه‌ها و طرز فکرش را بشناسید تا بتوانید پلی درست برای ارتباط با او پیدا کنید. برای مثال این مخاطب نوجوان را به‌راحتی با اینفلوئنسر‌های گیمر می‌توانید پیدا کنید.

انعطاف‌پذیری کانال را در نظر بگیرید

یکی از نکات انتخاب تبلیغات رسانه‌ای، انعطاف‌پذیری آن است؛ برای مثال اگر در رادیو یا تلویزیون تبلیغی انجام دهید و بفهمید که اشتباه کوچکی کرده‌اید، به این راحتی‌ها نمی‌توانید آن را تصحیح کنید؛ اما قضیه در تبلیغات آنلاین خیلی راحت‌تر است. شما بعد از هر تبلیغ یک دیتا دارید که با توجه به آن می‌توانید اصلاح کنید.

پلتفرم تبلیغات در شبکه های اجتماعی جریان

رسانه‌های آنلاین در حال حاضر از موثرترین روش‌های تبلیغات هستند. البته استفاده از تبلیغات رسانه‌ای ضامن موفقیت شما نیست؛ بلکه انجام درست و تخصصی این کار با استفاده از رسانه خوب است که موفقیت شما را تضمین می‌کند.

برای مثال گرفتن یک عکس خوب نیازمند دوربینی حرفه‌ای (رسانه خوب) است؛ اما تعیین کادر درست و تنظیم نور کاری است که فقط یک استاد عکاسی از پس آن بر می‌آید.

خب پس در این شرایط چکار کنیم؟

اینجاست که پلتفرم جریان به کمک شما می‌آید تا مطمئن شوید از کانال‌های آنلاین بهترین استفاده را می‌برید.

با کمک این پلتفرم شما بهترین پیج تبلیغاتی را از لیست پر‌و‌پیمان جریان انتخاب می‌کنید، با بهترین تعرفه سفارش می‌دهید و در نهایت با گزارش‌گیری کامل از اثر‌بخشی تبلیغ مطمئن می‌شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.