اینستاگرام مارکتینگ

چگونه می‌توان از اینستاگرام برای بازاریابی استفاده کرد؟

اگر تابه‌حال در برنامه بازاریابی خود از اینستاگرام مارکتینگ استفاده نکرده‌اید، شاید الان زمان مناسبی باشد که کسب‌وکار خود را به دنیای بزرگ و خارق‌العاده اینستاگرام وارد کنید. از زمان تاسیس اینستاگرام در سال ۲۰۱۰ تا هم‌اکنون، این شبکه اجتماعی محبوب ثابت کرده است که ابزاری قدرتمند برای بازاریابی کسب‌وکارها و مشاغل است. ابزاری که می‌تواند به هر کسب‌وکار کوچک یا بزرگی کمک کند تا محصولات خود را بفروشد یا شهرت برند را افزایش دهد. پیوستن و شروع موفقیت در اینستاگرام هنوز هم دیر نیست. با استراتژی مناسب بازاریابی اینستاگرام می‌توانید برند خود را تقویت کنید، فروش خود را افزایش دهید و خدمات و محصولات خود را معرفی کنید. در ادامه همراه باشید تا ببینیم که چگونه به عنوان یک کسب‌وکار می‌توانید از اینستاگرام مارکتینگ سود ببرید.

اینستاگرام و بازاریابی چه ارتباطی دارند؟

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای بازاریابی و فروش، یک روش بسیار موثر و کارآمد برای ردیابی رفتار مصرف‌کنندگان است که به شناسایی استراتژی‌های جدید بازاریابی کمک می‌کند. با استفاده از بازاریابی اینستاگرام نه تنها به آگاهی از برند و افزایش اعتبار برند دست پیدا خواهیم کرد، بلکه می‌توانیم از آن به عنوان یک پل ارتباطی بین برند و مشتریان خود برای برقراری تعامل بیشتر استفاده کنیم. درنهایت بازاریابی با کمک این شبکه اجتماعی روی فروش و سودآوری کسب‌وکار اثرگذار خواهد بود.

جیسون مایلز کوچ (مربی) فروشگاه اینترنتی (E-commerce) در کتاب «قدرت اینستاگرام» در رابطه با استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی و فروش می‌گوید که برند خود را بسازید و با قدرت تصاویر به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنید. مایلز تاکید می‌کند که اینستاگرام ابزاری موثر برای دست‌یابی به مشتریان است. بر اساس گفته‌های جیسون مایلز، درحال حاضر حدود ۵۰ درصد از برندهای برتر در سراسر جهان از اینستاگرام برای بازاریابی خود استفاده می‌کنند.

همچنین هر کسب‌وکاری چه کوچک و چه بزرگ می‌تواند در این شبکه اجتماعی حضور داشته باشد. برندهای خانگی تا برندهای معتبر بین‌المللی مثل کوکاکولا، نایک و آدیداس همگی از اینستاگرام برای بازاریابی خود استفاده می‌کنند. چرا که اینستاگرام هم‌اکنون تاکید بیشتری روی درآمدزایی مستقیم برای کسب‌وکارها با کمک این شبکه اجتماعی دارد و درحال حاضر برندها می‌توانند به صورت مستقیم محصولات خود را به فروش برسانند.

همچنین همراه با فروش مستقیم و افزایش آگاهی نسبت به برند، این شبکه اجتماعی در بررسی و تحلیل رقبا هم می‌تواند کمک بسیاری به کسب‌وکارها کند. متخصصان بازاریابی با کمک اینستاگرام می‌توانند فعالیت رقبای خود را تحت نظر داشته باشند و با شناخت نحوه فعالیت و بررسی رفتار مخاطبان می‌توانند نقاط قوت و ضعف رقیبان را شناسایی کنند. این شناخت نقاط قوت و ضعف رقبا به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا فرصت‌ها و تهدیدها را پیدا کرده و در استراتژی اینستاگرام مارکتینگ خود برای تمایز به آن توجه کنند.

اینستاگرام مارکتینگ

بیش از ۲۵ میلیون شرکت در سراسر جهان در حال حاضر از اینستاگرام به عنوان ابزاری برای بازاریابی استفاده می‌کنند. روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر حداقل از یک صفحه تجاری در این شبکه اجتماعی دیدن می‌کنند. اینستاگرام را می‌توان «خانه برندها» نامید، جایی که تعامل افراد بسیار بالاست، فالوورها به برندها وفادار هستند  و می‌توان به اهداف واقعی تجاری دست پیدا کرد.

بازاریابی اینستاگرام (Instagram Marketing)، روشی است که برندهای بسیاری از آن برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف خود در اینستاگرام استفاده می‌کنند. به تازگی بازاریابی اینستاگرام فراتر از معرفی خدمات و محصولات رفته است و برندها از این روش بازاریابی برای معرفی فرهنگ سازمانی خود استفاده می‌کنند. آن‌ها با کمک اینستاگرام مارکتینگ در تلاش هستند تا با نمایش فرهنگ سازمانی خود، نیروهای جدیدی را جذب و تعامل بیشتری با مشتریان برقرار کنند.

استراتژی اینستاگرام مارکتینگ

تعیین استراتژی اینستاگرام مارکتینگ

موفقیت بازاریابی در اینستاگرام فقط محدود به انتشار تصاویر زیبا یا ویدیوهای با کیفیت نیست. بلکه باید به نکات زیر هم توجه داشته باشید:

۱. استراتژی و چشم‌انداز روشن

۲. فعالیت پیوسته

۳. شناخت مخاطب

۴. هویت بصری مشخص

وقتی بتوانید به تمامی این نکات توجه کنید و آن‌ها را به خوبی در کنار هم استفاده کنید، می‌توانید در استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی خود موفق شوید. لذا شما باید ابتدا استراتژی اینستاگرام مارکتینگ خود را مشخص کنید. استراتژی بازاریابی اینستاگرام را می‌توان با اجرای مراحل زیر مشخص کرد:

۱. تعیین اهداف

اهداف خود را نسبت به حضور کسب‌وکارتان در اینستاگرام مشخص کنید:

 • معرفی محصولات و خدمات
 • ایجاد اجتماع
 • افزایش آگاهی از برند
 • معرفی ارزش‌ها و فرهنگ سازمانی
 • تبلیغات برای مشتریان بالقوه
 • افزایش وفاداری برند
 • انتشار اخبار کسب‌وکار

هر کدام از این اهداف روش بازاریابی خاص خود را می‌طلبد. بااین‌حال شما باید بتوانید که اهداف و علت حضور خود در اینستاگرام را مشخص کرده و سپس نسبت به بودجه زمان برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

۲. شناخت مخاطب و تهیه پرسونا

۵۳ درصد از مخاطبان اینستاگرام بین ۱۸ تا ۲۹ سال سن دارند و درصد بالایی از مخاطبان این شبکه اجتماعی زنان هستند. شناخت اطلاعات دموگرافیک مخاطبان فعال در اینستاگرام به شما کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانید متناسب با مخاطبان هدف خود برنامه‌ریزی کرده و پرسونا تهیه کنید. پس سعی کنید ویژگی‌های مختلف مخاطبان خود را بشناسید و از علایق آن‌ها آگاه شوید.

۳. استراتژی تولید محتوا

محتوا قلب اینستاگرام است. روزانه بیش از ۹۵ میلیون عکس و ویدیو در این شبکه اجتماعی منتشر می‌شود. به همین دلیل محتوا باید هسته اصلی استراتژی اینستاگرام مارکتینگ شما باشد. قبل از اینکه به هویت بصری و کیفیت محتوا فکر کنید، باید به چشم‌انداز مشخصی از انواع محتوایی که قصد تولید آن را دارید دست پیدا کنید. در نهایت پس از تدوین استراتژی و تقویم محتوایی باید به دنبال تولید، انتشار و ارزیابی آن‌ها باشید.

نحوه استفاده از اینستاگرام برای بازاریابی

اینستاگرام به برندها و کسب‌وکارها این فرصت را می‌دهد تا تعاملی ارزشمندتر و انسانی‌تر با مخاطبان خود داشته باشند، استعدادهای جدید را جذب کنند، مخاطبان خود را تولید محتواهای شگفت‌انگیز به مشارکت دعوت کنند، فروش محصولات خود را افزایش دهند و آن‌ها را معرفی کنند، در راستای مسئولیت‌های اجتماعی گام بردارند و فراتر از الهام‌بخشی و تاثیرگذاری بروند. اینستاگرام به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا برند و محصول خود را به روشی دوستانه و معتبر، به دور از پیچیدگی به مشتریان خود تبلیغ کنید. اگر شما هم می‌خواهید از اینستاگرام برای بازاریابی استفاده کنید به گام‌های زیر توجه کنید:

۱. در اینستاگرام یک حساب کاربری ایجاد کنید.

هنگام ثبت‌نام از ایمیل سازمانی خود استفاده کنید تا صفحه تجاری شما اشتباها به صفحه شخصی‌تان در فیسبوک متصل نشود. نام تجاری واقعی را برای صفحه خود انتخاب کنید. این نام تجاری با نام کاربری یا آی‌دی (ID) متفاوت است. بهتر است که نام صفحه با نام کاربری یکسان باشد تا مخاطبان شما به راحتی بتوانند از روی نام تجاری‌تان شما را پیدا کنند. بهتر است که این نام را ساده انتخاب کنید تا نوشتن و به خاطر سپردن آن برای مخاطب‌ها آسان‌تر باشد.

۲. حساب کاربری خود را بهینه کنید.

تصویر کاربری یا پروفایل خود را حتما مرتبط با نام تجاری انتخاب کرده یا از لوگوی کسب‌وکارتان استفاده کنید تا هویت بصری برند شما را به خوبی نمایش دهد. توجه داشته باشید که تصاویر پروفایل در قالبی دایره‌وار قرار می‌گیرند، پس اندازه لوگوی خود را پیش از بارگذاری بررسی کنید تا به درستی در مرکز دایره واقع شود.

سپس باید بیوگرافی اینستاگرام خود را تکیمل کنید. این بیوگرافی حدود ۱۵۰ کاراکتر (حرف و علائم) را شامل می‌شود. در اینجا به صورت خلاصه و البته مستقیم و شفاف بگویید که چه کاری انجام می‌دهید و چرا مردم باید شما را دنبال کنند. بیوگرافی اینستاگرام قابل جست‌وجو نیست، پس از کلمات کلیدی یا هشتگ‌ها در این قسمت استفاده نکنید و تمرکز خود را روی نوشتن یک متن توصیفی مناسب برای کسب‌وکارتان بگذارید. در اینجا شما می‌توانید کاربران خود را دعوت به انجام کاری کنید. بیوگرافی اینستاگرام برای ایجاد «دعوت به اقدام» یا «کال تو اکشن» (Call To Action) بسیار مناسب است. می‌توانید مخاطبان خود را به بازدید از سایت شرکت یا هشتگ خاصی دعوت کنید. وارد کردن آدرس سایت قابل کلیک در این قسمت به شما کمک می‌کند تا ترافیک را به سایت خود هدایت کنید.

۳. تنظیمات حساب کاربری خود را مدیریت کنید.

شما می‌توانید با وارد شدن به بخش تنظیمات حساب کاربری دسترسی مخاطبان خود را مدیریت کنید. اینکه چه افرادی بتوانند استوری‌های شما را ببیند و چه افرادی اجازه دارند که به شما پاسخ دهند. در اینجا می‌تواند حریم خصوصی، رمز عبور و اعلان‌ها (نوتیفیکشن‌ها) را هم کنترل و مدیریت کنید. در قسمت تنظیمات حساب کاربری برای تبدیل حساب کاربری شخصی خود به حساب مناسب کسب‌وکار از گزینه (Switch to a Professional Account) استفاده کنید. این نوع حساب برای کسب‌وکارها امکانات بی‌نظیری مثل بررسی محتواها، تبلیغات و ارتباط آسان‌تر با کاربران را فراهم می‌کند. همچنین با اتصال حساب خود به فیسبوک می‌توانید از امکانات فروشگاهی اینستاگرام که شامل قیمت‌گذاری روی تصاویر محصولات است هم بهره‌مند شوید.

۴. برای محتوای خود برنامه‌ریزی کنید.

اکنون که حساب تجاری اینستاگرام خود را آماده کرده‌اید، دیگر می‌توانید فعالیت خود را شروع کنید. رایج‌ترین نوع محتوا در اینستاگرام استفاده از تصاویر است. شما با انتشار تصاویر جذاب می‌توانید مخاطبان خود را با محصولات و خدمات خود آشنا کنید. کاربران اینستاگرام به دنبال تصاویر تبلیغاتی مستقیم نیستند، آن‌ها از دیدن وقایع پشت صحنه و آشنایی با تیم کسب‌وکار هم لذت می‌برند. پس از انتشار بیش از حد تصاویر محصولات خودداری کنید. برای مثال برند نایک در اینستاگرام فقط تصاویر محصولات خود را منتشر نمی‌کند، بلکه با انتشار محتوا از ورزشکاران معروف و حتی کنسرت‌ها هم برای تقویت برند خود تلاش می‌کند.

بازنشر (Repost) تصاویر کارمندان و مشتریان، مطالب آموزشی و الهام‌بخش، مطالب انگیزشی،‌ محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) و توجه به مناسبت‌های ملی و بین‌المللی و اخبار ترند، از دیگر محتواهای جذاب است که برای افزایش نرخ مشارکت مخاطبان هدف خود و البته تقویت برندتان می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. شما باید استراتژی اینستاگرام مارکتینگ و محتوایی خود را مشخص کنید و برای حساب کاربری تجاری‌تان یک تقویم محتوایی تدوین کرده و بر اساس آن تولید و انتشار محتوای خود را شروع کنید.

در اینستاگرام جذاب‌ترین نوع محتوا، تصاویر است. پس در تولید تصاویر دقت بسیاری کرده و تصاویر باکیفیت و البته جذابی را خلق کنید. برای گرفتن عکس‌های جذاب حتما نباید از یک دوربین حرفه‌ای عکاسی استفاده کنید بلکه می‌توانید از دوربین گوشی‌های تلفن همراه هم بهره ببرید. به اصول ترکیب‌بندی در عکاسی، فضای منفی، فلو و فوکوس، پرسپکتیوهای جذاب، رنگ‌ها و محتوا‌ها در تصاویر خود دقت کنید.

پس از عکاسی، می‌توانید تصاویر را با برنامه‌های مختلفی مثل لایت روم، VSCO و حتی خود اینستاگرام ویرایش کنید. ویرایش تصاویر و استفاده از طیف‌های رنگی یکسان به ساخت یک هویت بصری یک‌دست در صفحه به شما کمک خواهد کرد. ویدیو و استوری هم از دیگر محتواهای قابل انتشار در اینستاگرام است که با خلاقیت و البته استفاده از امکانات خود اینستاگرام می‌توانید محتواهای جذابی را خلق و مخاطبان خود را شگفت‌زده کنید. لایو اینستاگرام، IGTV و هایلایت‌های استوری هم به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید محتواهای بی‌نظیری را به دست مخاطبان هدف خود برسانید.

محتوای متنی یا کپشن‌ها هم از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. در هر کپشن یک پست حدود ۲ هزار و ۲۰۰ تعداد کاراکتر را می‌توان استفاده کرد. ۳ یا ۴ جمله اول شما به مخاطب نمایش داده می‌شود و برای خواندن ادامه مطلب مخاطب باید روی «بیشتر بخوانید» یا همان (More) کلیک کند. پس خیلی مهم است که بتوانید در همین چند جمله اول مخاطب را جذب و ترغیب به خواندن کنید. روایتگری (StoryTelling) و لحن برند (Tone of Voice) را در محتوای متنی اینستاگرام خود فراموش نکنید. رعایت اصول بازاریابی محتوایی را در الویت قرار دهید و برای برند خود در اینستاگرام لحن خلق کرده و مخاطبان خود را با روایتگری به مشارکت دعوت کنید.

۵. هشتگ‌ها را فراموش نکنید.

روزانه بیش از ۸۰ میلیون محتوا در اینستاگرام تولید می‌شود و به همین دلیل هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید محتوای خود را به دست مخاطبان هدف خود برسانید. هشتگ‌ها یک روش عالی برای نمایش محتوای شما در موضوعاتی خاص هستند. با شناخت مخاطب، طوفان فکری و بررسی هشتگ‌ها، کلمات کلیدی مرتبط به محتوای خود را پیدا کرده و به عنوان هشتگ (#) از آن‌ها در انتهای پست‌های خود استفاده کنید. هشتگ‌های ترند، عمومی و ويژه می‌توانند به رشد پست‌های شما کمک کرده و مخاطبان هدف را به صفحه شما بکشانند.

همچنین شما برای محتواهای خاص و کمپین‌های خود می‌توانید هشتگ‌های مخصوص به خود را خلق کرده و مخاطبان را به استفاده از آن‌ها ترغیب کنید. از هشتگ‌های نامرتبط و غیرواقعی استفاده نکنید که می‌تواند باعث اسپم (Spam) شدن شما شود. به‌طور میانگین هر کسب‌وکار از ۲.۵ هشتگ اینستاگرام در انتهای پست‌های خود استفاده می‌کند. برای اینکه مخاطبان از تعداد بالای هشتگ‌ها اذیت نشوند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک تا چهار هشتگ را در انتهای پست‌های خود بنویسید.

۶. الگوریتم‌های اینستاگرام و آمار محتوای خود را بررسی کنید.

الگوریتم‌های معرفی شده اینستاگرام را حتما بشناسید و در تولید و توزیع محتوای خود به آن‌ها توجه کرده و پس از انتشار حتما آمار فعالیت‌های خود را بررسی کنید. بررسی آمار فعالیت‌ها به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و برای فعالیت‌های آینده خود بهتر برنامه‌ریزی کنید.

بازاریابی اینستاگرام

روش‌های بازاریابی در اینستاگرام

فروشگاه آنلاین، هشتگ‌ها، لینک‌دهی، دعوت به اقدام (CTA)، تعامل با مشتریان، خلاقیت در تولید محتوا، کاربری آسان، اینفلوئنسرها و بسیاری امکانات دیگر این شبکه اجتماعی را به ابزاری کارآمد برای بازاریابی و فروش تبدیل کرده است. جالب است بدانید که ۷۲ درصد از کاربران اینستاگرام از این شبکه اجتماعی به صورت مستقیم خرید می‌کنند.

یکی از روش‌های اینستاگرام مارکتینگ استفاده از خدمات تبلیغات این شبکه اجتماعی است که هزینه‌بر بوده و در ایران با توجه به تحریم‌ها خیلی کار آسانی نیست. اما فقط تبلیغات در اینستاگرام نیست که می‌تواند باعث کسب درآمد و فروش برای برندها شود. روش‌های آسان‌تر و البته رایگانی هم برای استفاده از اینستاگرام در بازاریابی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

۱. لینک وب‌سایت

اینستاگرام برخلاف سایر شبکه‌های اجتماعی این اجازه را به شما نمی‌دهد که لینک قابل کلیکی در کپشن پست‌های خود منتشر کنید. به همین دلیل کاربر نمی‌تواند روی لینک خرید محصول کلیک کرده و مستقیما به آن منتقل شود. به همین دلیل گذاشتن لینک‌ها در کپشن‌ها کمک چندانی برای فروش به شما نمی‌کند.

تنها مکانی که می‌توانید از لینک در اینستاگرام استفاده کنید، صفحه بیوگرافی است که معمولا بهتر است که آدرس وب‌سایت اصلی در آن قرار بگیرد. هرچند گاهی بسیاری از کسب‌وکار‌ها در وب‌سایت خود آنقدر محصولات متنوعی دارند که مخاطبی که از اینستاگرام وارد وب‌سایت می‌شود، ممکن است که نتواند محصول موردنظر خود را پیدا کند.

برای حل این مشکل می‌توانید از امکان قرار دادن لینک در استوری استفاده کنید یا لینک صفحه بیوگرافی خود را نسبت به هر کمپین تبلیغاتی تغییر داده و آدرس صفحه فرود (Landing Page) ویژه خود را در آن بنویسید. برای قرار دادن لینک در استوری که مخاطب بتواند با کشیدن صفحه مستقیما به لینک خرید محصول منتقل شود، باید اکانت معتبر یا حداقل ۱۰ هزار فالوور داشته باشید. روش‌های دیگری هم وجود دارد که می‌تواند جایگزین قرار دادن لینک شوند.

۲. فروشگاه آنلاین

یکی از امکانات اینستاگرام، فروشگاه آنلاین است که به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا قیمت محصولات خود را روی عکس نشان داده و کاربر را مستقیما به صفحه محصول در وب‌سایت منتقل کنند. بر اساس داده‌های اینستاگرام حدود ۷۲ درصد از کاربران این شبکه اجتماعی بر این باور بودند که فروشگاه آنلاین شانس خرید آن‌ها را افزایش داده است و ۳۸ درصد آن‌ها به‌طور مرتب وقتی پستی را با فروشگاه آنلاین می‌بینند، از آن خرید می‌کنند.

فروشگاه آنلاین این فرصت را به مخاطبان شما می‌دهد تا مستقیما با کلیک روی تصویر به صفحه خرید محصول وارد شوند و دیگر برای خرید مجبور به ترک پست نیستند. چرا که ترک کردن پست توسط مخاطب برای یادداشت کردن لینک یا پیدا کردن لینک قابل کلیک در صفحه بیوگرافی می‌تواند احتمال خرید را در آن‌ها کاهش دهد.

۳. دعوت به اقدام

در صفحه بیوگرافی خود از پیام و لینکی برای دعوت به اقدام (CTA) استفاده کنید. این روش یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بازاریابی اینستاگرام است. تقریبا هر کسی که برند شما را دنبال می‌کند برای ارتباط با شما به صفحه بیوگرافی‌تان مراجعه خواهد کرد. در اینجا با یک متن کوتاه و جذاب می‌تواند مخاطب خود را به کلیک کردن روی لینک بیوگرافی دعوت کنید. این لینک می‌تواند مخاطب را صفحه فروش محصول شما هدایت کند.

برای مثال می‌توانید بنویسید که «برای دیدن محصولات ما کلیک کنید» یا «محصولات ما را از اینجا بخرید». این نوع CTA بینندگان بیوگرافی شما را ترغیب می‌کند تا نگاهی به محصولات شما بیندازند که درنهایت باعث افزایش فروش و ترافیک وب‌سایت شما می‌شود. جالب است بدانید که بیشترین کلیک توسط موبایل انجام می‌شود و احتمالا به زودی شاهد جایگزینی کامل موبایل با دسکتاپ خواهیم بود. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای CTA خود، صفحات فرود مناسب و سازگار با موبایل طراحی کنید تا مخاطب با کلیک روی لینک در بیوگرافی شما مستقیما به این صفحه فرود منتقل شود.

۴. استوری

استوری اینستاگرام رقیب بی‌مثال اسنپ چت است که روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از قابلیت استوری در اینستاگرام استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که بیش از یک سوم پربازدیدترین استوری‌ها متعلق به کسب‌وکارها و برندهاست. به همین دلیل تولید محتوای خلاقانه مانند نمایش فرهنگ سازمانی، سوال و جواب، پشت صحنه‌ها و دیگر داستان‌های برند شما می‌تواند منجر به افزایش وفاداری مخاطبان و البته رشد فالوورهای شما شود.

۵. رونمایی از محصولات و خدمات جدید

اگر می‌خواهید مخاطبان خود را  کنجکاو کنید، از محصولات و خدمات جدید خود در اینستاگرام با عناوینی مثل «به زودی» یا «هشدار محصول جدید در راه است» رونمایی کنید. محتوای خلاقانه و جذاب می‌تواند مخاطبان شما را نسبت به محصول جدید مشتاق کند. این روش یکی از موثرترین روش های اینستاگرام مارکتینگ برای افزایش آگاهی از برند است.

۶. محتوای تولید شده توسط کاربر

اجازه دهید تا مخاطب شما، خدمات و محصولاتتان را معرفی کرده و منجر به فروش آن‌ها شود. ۷۷ درصد از کاربران هنگام خرید، بررسی عکس‌های مشتری را به عکس‌های حرفه‌ای خود برند ترجیح می‌دهند و ۹۳ درصد از آن‌ها هنگام تصمیم‌گیری برای خرید، این نوع محتوا را مفید و موثر می‌دانند. اشتراک‌گذاری محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) می‌تواند نشان دهد که مشتریان به محصولات شما باور دارند و خریدی موفق را تجربه کرده‌اند.

۷. فروش از طریق هشتگ‌ها

استفاده از هشتگ‌های مرتبط و هشتگ‌های خاص ویژه برند نه تنها می‌تواند منجر به دیده شدن محصولات شما شود، بلکه می‌توانید مشتریان خود را دعوت کنید تا تصویر محصول خریداری شده خود را هشتگ ویژه برند شما به اشتراک بگذارند. این کار افراد بیشتری را به سمت صفحه شما می‌کشاند.

۸. پخش زنده

با کمک پخش زنده (Live) در اینستاگرام می‌توانید محتوای زمان واقعی (Real Time Content) تولید کرده و محصولات خود را به مخاطبان خود معرفی کنید. لایو یا ویدیو پخش زنده می‌تواند از یک پست موثرتر باشد، چرا که برای مخاطبان شما اعلان (نوتیفیکیشن) ارسال می‌کند. همچنین در لایو می‌توانید با مشتریان خود تعامل مستقیم داشته و سوالات آن‌ها نسبت به محصولات یا خدمات خود پاسخ دهید. حتی می‌توانید با یک اینفلوئنسر در لایو درباره محصول یا خدمت خود مصاحبه کنید. در نتیجه پخش زنده می‌تواند مخاطبان بیشتری را به خرید تشویق کند.

روش های اینستاگرام مارکتینگ

مزایا اینستاگرام مارکتینگ

درصد بالایی از افراد از شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام به صورت روزانه استفاده می‌کنند. به همین دلیل استفاده از اینستاگرام در بازاریابی به یک فرصت عالی برای کسب‌وکارها تبدیل شده است. بااین‌حال این شبکه اجتماعی همانقدر که می‌تواند برای کسب‌وکارها سودآور باشد، معایبی هم دارد. در ادامه مزایا استفاده از اینستاگرام مارگتینگ و سپس معایب بازاریابی در اینستاگرام را معرفی می‌کنیم:

۱. دسترسی به تعداد زیادی از مخاطبان

میلیون‌ها نفر از در سراسر جهان از شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام استفاده می‌کنند. به همین دلیل استفاده از اینستاگرام در بازاریابی این فرصت را به شما می‌دهد تا محصولات و خدمات خود را به گروه گسترده‌تری از مخاطبان نشان دهید و آن‌ها را به برند خود علاقه‌مند کنید. به‌طورکلی می‌توان مهم‌ترین مزیت اینستاگرام مارکتینگ را دسترسی به گروه بزرگی از مخاطبان دانست.

۲. ارتباط مستقیم با مخاطبان

اینستاگرام یکی از معدود ابزارهای بازاریابی است که این امکان را به شما می‌دهد تا با مخاطبان خود به صورت مستقیم در ارتباط باشید. به همین دلیل می‌توانید متوجه شوید که کدام دسته از مخاطبان به برند شما علاقه دارند و کدام دسته از آن‌ها به مشتریان نهایی کسب‌وکار شما تبدیل می‌شوند. ارتباط مستقیم با مخاطبان نتایج زیر را برای شما ایجاد می‌کند:

 • آن‌ها را بهتر می‌شناسید: وقتی مخاطبان خود را بهتر بشناسید، می‌توانید محتوای ارزشمندتری را به دست آن‌ها برسانید. در نتیجه می‌توانید متناسب با علایق آن‌ها محتوایی تولید کنید که باعث افزایش نرخ مشارکت مخاطبان با کسب‌وکار شما شود.
 • خدمات مشتری بهتری ارائه خواهید کرد: ارتباط مستقیم با مخاطبان این فرصت را به شما می‌دهد تا مشکلات آن‌ها را راحت‌تر برطرف کنید. می‌توانید به صورت شخصی با آن‌ها درباره مشکلاتش صحبت کرده و به حل کردن آن کمک کنید. در نتیجه چهره مثبتی از برند خود را به مخاطبانتان نشان خواهید داد.
 • درک ارزشمندی نسبت به مخاطبان خود پیدا می‌کنید: ارتباط مستقیم با مخاطبان به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را بهتر بشناسید. شما می‌توانید پست‌های محبوب آن‌ها را شناخته و نحوه تعامل آن‌ها را بررسی کنید. چنین شناختی برای شما یک درک عمیق و ارزشمند ایجاد می‌کند تا بتوانید استراتژی بازاریابی خود را با مخاطبانتان هماهنگ کنید.
 • درک مخاطبان خود را نسبت به کسب‌وکارتان متوجه می‌شوید: دانستن اینکه مخاطبان چطور کسب‌وکار شما را می‌بینند، همیشه خوب است. شما با کمک شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام می‌توانید طرز تفکر مخاطبان را نسبت به کسب‌وکار خود درک کنید. این یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بازاریابی در اینستاگرام است که به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعفتان را از دیدگاه مخاطبان شناخته و برای بهبود آن‌ها تلاش کنید.

به‌طورکلی ارتباط مستقیم با مخاطبان از طریق شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام در بهبود تمام جنبه‌های استراتژی بازاریابی شما تاثیرگذار خواهد بود. با شناخت آن‌ها می‌توانید استراتژی بازاریابی خود را با علایق و نیازهای آن‌ها هماهنگ کنید.

۳. تولید محتوای ارگانیک

امکان انتشار محتوای ارگانیک در اینستاگرام به صورت رایگان یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن است. با تولید و انتشار محتوای ارگانیک بدون کوچک‌ترین هزینه‌ای می‌توانید برای کسب‌وکار خود لیدهای ارزشمندی را کسب کنید. بدون شک این یکی از دلایلی است که کسب‌وکارها برای توسعه خود باید به سراغ بازاریابی با اینستاگرام بروند.

در این شبکه اجتماعی شما می‌توانید تصویر، متن و ویدیو را متناسب با نیاز خود تهیه و منتشر کنید. در نتیجه می‌توانید صدای برند خود را به گوش گروه بزرگی از مخاطبان رسانده و آن‌ها را با کسب‌وکار خود آشنا کنید.

۴. استفاده از خدمات تبلیغاتی پولی

اینستاگرام هم درست مانند سایر شبکه‌های اجتماعی امکاناتی برای توسعه تبلیغات کسب‌وکارها دارد. خدمات تبلیغاتی این شبکه اجتماعی هم به صورت رایگان و هم به صورت پولی ارائه می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید از یکی از خدمات تبلیغاتی اینستاگرام همچون برای برنامه‌های بازاریابی خود استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید پست تبلیغاتی خود را در فید به گروه خاصی از مخاطبان با پرداخت هزینه نشان دهید. این خدمات به بیشتر دیده شدن شما و البته جذب لید کمک خواهند کرد.

۵. برندسازی

یکی از مزیت‌های بازاریابی اینستاگرام این است که می‌توانید برند خود را بسازید. وقتی که با مخاطبان علاقه‌مند ارتباط برقرار کنید، می‌توانید برند خود را به آن‌ها نمایش دهید. توانایی انتشار محتوای ارگانیک به صورت رایگان در اینستاگرام این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا بارها و بارها مخاطب خود را با کسب‌وکارتان آشنا کنید. در نتیجه مخاطبان به برند شما وفادار خواهند شد.

هرچقدر مخاطبان بیشتر محتوای برند شما را ببیند، بیشتر با آن آشنا می‌شوند. آشنایی با برند روی نرخ تبدیل اثر می‌گذارد، چرا که مخاطبان بیشتر تمایل دارند از برندهایی خرید کنند که آن‌ها را می‌شناسند. مخاطبان وفادار همچنین محتوای تولید شده برندتان را با دوستان و خانواده‌های خود به اشتراک می‌گذارند. این اتفاق به بیشتر دیده شدن شما کمک خواهد کرد. به‌طورکلی برندسازی در اینستاگرام باعث افزایش فالوور و جذب لیدهای بیشتر می‌شود.

۶. افزایش ترافیک وب‌سایت

شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام یکی از بهترین ابزارها برای افزایش ترافیک وب‌سایت شناخته می‌شود. شما می‌توانید محتوای منتشر شده در اینستاگرام را به صفحات سایت خود لینک کنید. برای مثال استفاده از قابلیت لینک‌دهی در استوری و لینک‌ بیوگرافی به شما کمک خواهد کرد تا مخاطبان خود را به صفحات سایتتان هدایت کنید.

هدایت مخاطبان به سایت به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را بیشتر از قبل با کسب‌وکارتان آشنا کنید. این فرایند باعث افزایش نرخ ترافیک مرتبط به صفحات سایتتان می‌شود.

۷. ارزیابی عملکرد

از دیگر مزایای استفاده از اینستاگرام در بازاریابی، قابلیت ارزیابی عملکرد است. شما از طریق اینستاگرام به راحتی می‌توانید نتایج و خروجی کمپین‌ها و محتوای منتشر شده خود را بررسی کنید. اینکه چند نفر پست شما را دیده‌اند، چند نفر آن را لایک کرده‌، چند نفر کامنت گذاشته و چند نفر آن را بازنشر کرده‌اند و بسیاری موارد دیگر را می‌توانید در اینستاگرام بررسی کنید. در نتیجه ارزیابی نرخ مشارکت و نرخ تبدیل برای بهبود عملکرد کمپین‌ها آسان‌تر می‌شود.

۸. عضویت رایگان

عضویت در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام رایگان است. عضویت و فعالیت در این شبکه اجتماعی هیچ هزینه‌ای برای کسب‌وکار شما ندارد و تنها باید روی زمان خود سرمایه‌گذاری کنید. بسیاری از امکانات و ابزارهای استفاده از اینستاگرام هم به رایگان در اختیار کسب‌وکارها قرار گرفته و تنها برای بعضی از خدمات همچون تبلیغات در فید باید هزینه پرداخت کنید.

۹. تولید محتوای وایرال

بدون شک یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اینستاگرام در بازاریابی، توانایی کمک گرفتن از مخاطبان است. مردم عاشق به اشتراک گذاشتن محتوای جذاب و محبوبشان هستند. بر خلاف  وب‌سایت می‌توان پست‌ها را در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام به راحتی منتشر کرد. در نتیجه شما با کمترین هزینه می‌توانید با تولید محتوایی جذاب، آن را وایرال کنید. چرا که مخاطبانتان آن را برای شما به اشتراک خواهند گذاشت.

۱۰. کشف بینش‌های ارزشمند

شما می‌توانید از اینستاگرام برای کشف اطلاعات ارزشمند درباره مخاطبان خود استفاده کنید. در نتیجه با کمک این اطلاعات، تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکارتان هوشمندانه‌تر خواهد شد. در اینستاگرام متوجه خواهید شد که مخاطبان شما چه احساسی نسبت به برندتان دارند؟ چه چیز برند شما را دوست دارند؟‌ چگونه می‌توانید نیاز مخاطبان هدف خود را بهتر پوشش دهید؟

کشف بینش‌ها و اطلاعات ارزشمند به شما کمک خواهد کرد تا به سوالات مخاطبانتان پاسخ داده و با تمایز از رقبایتان قدم بردارید.

معایب استفاده از اینستاگرام در بازاریابی

۱. دریافت بازخورد منفی

مردم از شبکه‌های اجتماعی برای انتشار محتوایی که دوست دارند استفاده می‌کنند، البته آن‌ها محتوایی که دوست نداشته باشند را هم به اشتراک می‌گذارند. اگر مخاطب تجربه ناخوشایندی با برند داشته باشند، ممکن است که این تجربه را به اشتراک بگذارد.

شکایت کردن و انتشار بازخورد منفی در اینستاگرام بسیار رایج است. مخاطبان از طریق به اشتراک گذاشتن تجربه بد و ناخوشایند خود، به دنبال جلوگیری از تکرار این تجربه توسط دیگران هستند. اگر بازخوردهای منفی‌تان در اینستاگرام زیاد می‌شود، به مرور روی آینده کسب‌وکارتان هم اثر منفی خواهد گذاشت. مخاطبان به تجربه دیگران اعتماد می‌کنند، به ویژه اگر این اولین بار باشد که درباره برند شما می‌شنوند.

برای رفع این مشکل وقتی کسی به شما بازخورد منفی می‌دهد، بی توجه از آن کنار آن گذر نکنید. به بازخوردهای منفی پاسخ داده و کمک کنید تا مشکل مخاطبتان برطرف شود. در نتیجه می‌توانید تاثیر مثبتی از خود بر جای بگذارید.

۲. وایرال شدن محتوای نادرست

وایرال شدن محتوا در اینستاگرام به سرعت رخ می‌دهد. مخاطبان نسبت به محتواهای خوب یا بد، واکنش سریعی دارند. یک اشتباه کوچک در محتوا می‌تواند برای کسب‌وکار شما به یک فاجعه بزرگ تبدیل شود. شاید بتوانید محتوای اشتباه را خیلی سریع پاک کنید، اما اثر آن تا مدت‌ها باقی خواهند ماند. به همین دلیل پیش از انتشار هر نوع محتوایی، با دقت تحقیق کنید.

۳. فعالیت پیوسته و طولانی مدت

برای حضور موفق در اینستاگرام، شما باید به صورت مداوم و پیوسته فعالیت کنید. اگر شما کسب‌وکاری کوچک با منابع محدود داشته باشید، فعالیت پیوسته و البته با کیفیت در طول زمان برایتان به یک چالش تبدیل خواهد شد. چرا که باید زمان و نیروی کافی برای تولید، انتشار، بررسی و ارزیابی محتواها داشته باشید.

اگر فکر می‌کنید که منابع و زمان کافی برای حضور فعالانه و البته خلاقانه در اینستاگرام ندارید، بهتر است که فعالیت بازاریابی اینستاگرام خود را به آژانس‌های فعال در این حوزه بسپارید.

۴. نتیجه دیرهنگام

زمانی که شرکت‌ها روی استراتژی‌های بازاریابی سرمایه‌گذاری می‌کنند، به دنبال آن هستند که به سرعت به نتایج مطلوب خود دست پیدا کنند. اما استفاده از اینستاگرام در بازاریابی با نتایج زودهنگام همراه نیست، بلکه در طول زمان می‌توانید به آن‌ها برسید.

تنها انتشار یک یا دو محتوای خوب به معنای موفقیت برند در اینستاگرام نیست. شما باید صبور باشید، پیوسته فعالیت کنید تا در آینده بتوانید به نتایج مطلوب و مورد انتظار خود برسید

بازاریابی اینستاگرام ، هنر بازاریابان

برای هر کسب‌وکاری لازم است با ورود به اینستاگرام و برنامه‌ریزی دقیق برای آن از این فضا و بستر جهانی برای معرفی خود و کسب‌وکارش استفاده کند. بازاریابی اینستاگرام هنری است که هر بازاریاب آنلاین باید بتواند در آن هنر خود و برندش را نشان دهد. پلتفرم تبلیغات شبکه‌های اجتماعی جریان به شما کمک می‌کند کمپین تبلیغاتی موفقی را در شبکه اجتماعی پرطرفدار اینستاگرام پیاده‌سازی کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *