بهترین روش‌های تبلیغات موثر کسب و کار

افراد بسیاری در تبلیغات کسب و کار خود با چالش و مشکل مواجه می‌شوند. روش‌های تبلیغ کسب و کار بسیار زیاد و متنوع است؛ ولی معمولاً نتیجهٔ لازم را نمی‌دهد.

مخاطب امروزی هم دیگر به تبلیغات معمولی توجه نشان نمی‌دهد و برای جلب توجه او به ترفندهای خلاقانه، روش‌های جدید و در یک کلام، تبلیغات حرفه‌ای نیاز داریم.

تبلیغات حرفه‌ای یا تبلیغات موثر تبلیغی است که اهداف شما از تبلیغات را برآورده می‌کند، کسب‌وکار شما را به مشتریان احتمالی می‌شناساند، مشتری جدید جذب می‌کند و در نهایت به فروش بیشتر منجر می‌شود.

در این مقاله سراغ این موضوع رفته‌ایم. قرار است روش‌های تبلیغات موثر را به‌علاوه انواع تبلیغات در کسب‌وکار بررسی کنیم. اگر شما هم می‌خواهید بدانید برای تبلیغات چه باید کرد، در این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت تبلیغات موثر برای کسب‌وکار

برای اینکه بدانیم چرا تبلیغات موثر مهم است، اول باید آن را تعریف کنیم. تبلیغات ابزاری است که با هزینه‌کردن برای آن، می‌توانیم مشتری جذب کنیم، درمورد برند و محصولات خود اطلاع‌رسانی کنیم و بر یک یا چند نفر تأثیر بگذاریم؛ ولی چطور می‌توانیم این ابزار را به‌طور مؤثری به کار بگیریم؟

بگذارید مثالی بزنیم. فرض کنید گلخانه‌ای در محلات که گوجه تولید می‌کند، در زمستان با ارسال پیامک برای اهالی جنوب کشور بخواهد مشتری جذب کند. آیا موفق خواهد شد؟

واضح است که نه؛ چون در آن منطقه همیشه بهترین نوع گوجه کشت می‌شود و نیازی به محصولات گلخانه‌ای کوچک در مرکز کشور ندارند.

تبلیغی مؤثر است که در زمان درست، با روش درست و برای مخاطب درست انجام شود.

نکته: اگر تبلیغ شما صادقانه نباشد، حتی با رعایت همهٔ نکته‌ها هم شکست می‌خورید.

تبلیغات موثر

 • با حفظ مشتریان فعلی
 • متنوع کردن تبلیغات
 • متمایز کردن برند از رقبا
 • توضیح ارزش‌های شرکت
 • افزایش تمرکز روی مخاطب هدف

به کسب‌وکارها کمک می‌کند.

حالا که با اهمیت تبلیغات موثر آشنا شدید، در بخش بعد سراغ بهترین راه تبلیغ کسب و کار به‌صورت مؤثر می‌رویم و روش‌ها را یکی‌یکی بررسی می‌کنیم.

بهترین راه‌های تبلیغات کسب‌وکار چیست؟

اگر دنبال بهترین روش تبلیغ کسب و کار هستید، باید ببینید مخاطبان شما کجا هستند و چطور می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

البته نوع و بزرگی کسب‌وکار هم در این مسئله مؤثر است؛ با این حال بعضی روش‌ها برای بیشتر کسب‌وکارها جواب می‌دهد. در این بخش سراغ این روش‌ها می‌رویم.

تبلیغات در اینستاگرام

طبق گزارش بازاریابی دیجیتال ایران در سال ۱۴۰۱، بیش از ۴۷ میلیون صفحهٔ عمومی و شخصی در اینستاگرام فارسی وجود در این سال داشته است. در همین سال درآمد از تبلیغات صفحات پرمخاطب و اینفلوئنسرهای فارسی بیشتر از ۱۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

غیر از حضور گستردهٔ مخاطبان در این شبکهٔ اجتماعی، تبلیغات هدفمند و با بازده بالا دلیل دیگری است که باید اینستاگرام را به‌عنوان یکی از راه های تبلیغ کسب و کار خود در نظر بگیرید.

البته ما در ایران به تبلیغات ارائه‌شده توسط اینستاگرام دسترسی نداریم. تبلیغ‌دهندگان ایرانی به‌صورت مستقیم یا باواسطه با صفحات پرمخاطب مذاکره کرده و به آن‌ها تبلیغ سفارش می‌دهند.

یکی از روش‌های موثر تبلیغ در اینستاگرام اینفلوئنسر مارکتینگ است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسرها شخصیت‌هایی محبوب و قابل اعتماد هستند که مخاطبان هدف شما را قبلاً جذب کرده‌اند.

مهم‌ترین کاری که شما باید انجام دهید این است که اینفلوئنسر درستی را انتخاب کنید؛ کسی که به کار شما مرتبط باشد و فالوورهای او مخاطب هدف شما باشند.

برای مثال کسب‌وکاری که فروشندهٔ لوازم آرایشی و بهداشتی است، باید به اینفلوئنسرهای خانم در این حوزه‌ها تبلیغ دهد.

۲ راه دارید:

 • تبلیغ را خود آماده کنید و از اینفلوئنسر بخواهید آن را در صفحهٔ خود بازنشر کند
 • از اینفلوئنسر بخواهید تبلیغ شما را آماده کند. می‌توانید برای او بسته‌های تبلیغاتی بفرستید یا از او بخواهید به کسب‌وکار شما بیاید و از نزدیک محتوا تولید کند

تصویر زیر تبلیغ وبسایتی آرایشی توسط اینفلوئنسر این حوزه را نشان می‌دهد:

تبلیغ توسط اینفلوئنسرها

تبلیغات پیامکی

افراد روزانه تلفن‌های همراه خود را چک می‌کنند و پیامک‌هایشان را می‌خوانند. در حقیقت تبلیغات پیامکی یکی از روش‌های مؤثر تبلیغات در ایران است.

با ارسال انبوه و گسترده پیامک می‌توانید به شناخته‌شدن برند و کسب‌وکارتان کمک کنید. همچنین مشتری راغب جذب کنید و با ارائهٔ پیشنهادی خوب به فروش هم برسید.

برای این کار به پنل پیامکی، خط ارسال پیامک و متن پیامک نیاز دارید. ما به شما پنل پیامکی یکتانت را پیشنهاد می‌کنیم با دسته‌بندی مخاطبان در گروه‌های مختلف به شما اجازه می‌دهد پیامک‌های هدفمندتری بفرستید.

در تصویر زیر یک نمونه پیامک تبلیغاتی را می‌بینید:

پیامک برای تبلیغ سالن زیبایی

تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی یکی از روش‌های تبلیغات موثر است که به افزایش ترافیک وب‌سایت و جذب مخاطبان بیشتر برای شما منجر می‌شود. به این تبلیغات کلیکی گفته می‌شود؛ چون فقط به‌ازای هر کلیک کاربر هزینه پرداخت می‌کنید.

انواع مختلف تبلیغات کلیکی شامل بنری، همسان، پوش نوتیفیکیشن و محصول است که اگر از آن هدفمند استفاده کنید به جذب مشتری راغب و فروش منتهی خواهد شد.

تصویر زیر چند تبلیغ کلیکی در سایتی پربازدید را نشان می‌دهد:

افزایش آگاهی به کمک تبلیغات همسان

تبلیغات کلیکی در سطح اینترنت در سایت‌های پربازدید، شبکه‌های اجتماعی و گوگل وجود دارد. البته گوگل‌ادز ارزش این را دارد که بخشی جداگانه به خود اختصاص دهد.

تبلیغ در گوگل

اگر می‌خواهید فقط مشتریانی را هدف بگیرید که آمادهٔ خرید هستند، این گزینه مخصوص شماست. دقیقاً به همین دلیل گوگل‌ادز یکی از مؤثرترین روش‌های تبلیغات دیجیتال است.

برای این کار باید برای كلمات کلیدی انتخاب‌شده کمپین تبلیغاتی در موتور جست‌وجوی گوگل بسازید تا در بالای نتایج جست‌وجوی این كلمات کلیدی دیده شوید.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید انتخاب کی‌وردهایی است که افرادی با قصد خرید جست‌وجو می‌کنند؛ برای مثال بین ۲ کلمهٔ کلیدی «آموزش برنامه‌نویسی» و «دوره برنامه‌نویسی» دومی قصد خرید بالاتری دارد.

نتایج تبلیغاتی در صفحهٔ نتایج با برچسب «دارای حامی مالی» یا «Sponsored» مشخص می‌شوند؛ مثل تصویر زیر:

تبلیغات گوگل

تبلیغات ویدیویی

یکی از اثرگذارترین روش‌های تبلیغات، ویدیو است. تمایل مردم به تماشای ویدیو سال‌به‌سال بیشتر می‌شود و بازاریاب‌ها به همین دلیل روی تبلیغات ویدیویی حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند.

تبلیغات ویدیویی خود را می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی یا به‌صورت پیش‌نمایش در سایت‌هایی مثل آپارات پخش کنید.

اگر برای صفحهٔ اینستاگرام خود ویدیو تولید می‌کنید، می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید:

 • آموزش استفاده از محصول
 • استفاده از ویدیوی طنز برای سرگرمی
 • پاسخ به نظرات مشتریان در ویدیو تبلیغاتی
 • قسمت‌هایی از پشت صحنه آماده‌سازی یا ارسال محصول

بیشتر بخوانید: تبلیغات نمایشی چیست و چه موقع از آن استفاده می‌شود؟


سایت‌های واسطه

در سایت‌هایی مثل دیوار و شیپور ثبت‌نام کنید و به‌صورت رایگان آگهی محصولات خود را قرار دهید. این سایت‌ها بازدیدکنندگان بالایی دارند که هرکدام می‌توانند مشتریان شما باشند.

تبلیغات کسب و کار با کمک سایت‌های واسطه ارزان و پربازده است و برای فروشگاه‌های محلی بسیار مناسب است؛ چون می‌توانند به افراد نزدیک خود دسترسی پیدا کنند؛ البته ممکن است از طریق دیوار بتوانید به شهرهای دیگر هم بفروشید.

تبلیغ در دیوار و شیپور

برای فروش بیشتر چگونه تبلیغ کنیم؟

در قدم اول، استفاده از بهترین روش تبلیغات برای کسب‌وکارها به فروش بیشتر منجر می‌شود؛ اما از همین روش‌های تبلیغات موثر چگونه استفاده کنیم که بهترین نتیجه را بگیریم؟

در اینجا چند راهنمایی برای شما داریم:

۱. مشتریان خود را درک کنید

مشتریان مهم‌ترین دارایی هر کسب‌وکاری هستند. اگر به خواسته‌ها و نگرانی‌های آن‌ها توجه کنید می‌توانید نیازهای آن‌ها را برآورده کنید.

توجه به نگرانی و نیاز مشتری، وفاداری او را به‌همراه می‌آورد.

برای آگاهی از نیازها و خواسته‌های مشتریان خود از آن‌ها سؤال کنید. برای مثال یک پرسشنامهٔ آنلاین بسازید یا در اینستاگرام باکس سؤال قرار دهید.

۲. تعامل آنلاین با مشتریان

برای کسب‌وکار خود رسانه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام بسازید تا بتوانید به‌صورت مستقیم با مشتریان خود ارتباط مستمر داشته باشید. افزایش تعامل با مشتریان یکی از استراتژی‌های فروش بیشتر است.

برای تعامل بیشتر با مشتریان

 • از آن‌ها بخواهید سؤالات خود را از شما بپرسند و به آن‌ها پاسخ دهید
 • مسابقه برگزار کنید و جایزه دهید
 • لایو برگزار کنید

۳. تخفیف بدهید

همه عاشق یک تخفیف خوب هستند. هر چند وقت یک‌بار به مناسبت‌های مختلف مثل جشن‌ها یا سالگرد تأسیس کسب‌وکارتان فروش ویژه بگذارید و تخفیف بدهید. اگر فروش غیر حضوری دارید، گاهی ارسال رایگان یک تخفیف ویژهٔ حسابی است!

جشنواره‌های تخفیف خود را از طریق تبلیغات پیامکی یا شبکه‌های اجتماعی خود به اطلاع مشتریان برسانید. به‌طور کلی در این مدت تعامل بیشتری با مشتریان داشته باشید.

با توجه به مطالب ارائه شده تا اینجا، می‌خواهیم بدانیم موثرترین روش تبلیغات کدام است.

اینستاگرام، یکی از بهترین کانال‌های جذب مشتری

اینستاگرام در دنیا پس از فیسبوک دومین شبکه‌ اجتماعی قدرتمند است. اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد که این افراد به‌طور متوسط روزانه ۵۳ دقیقه از وقت خود را در این شبکهٔ اجتماعی می‌گذارنند. (منبع: hubspot)

بالاتر آمار کاربران ایرانی اینستاگرام را هم خواندیم. با وجود چنین ظرفیتی، چرا از آن غافل بمانیم؟

در اینستاگرام می‌توانید با بازاریابی محتوایی و تبلیغ مشتری جذب کنید. هرچند بدون صفحه هم می‌توانید در اینستاگرام تبلیغ کنید؛ ولی ایجاد صفحه بیزنسی در اینستاگرام یکی از استراتژی‌های جذب مشتری است.

کاری که باید انجام دهید تولید محتوای مؤثر است. مخاطبان خود را بشناسید و متناسب با آن‌ها محتواهای جذاب و کاربردی تولید کنید. اینستاگرام قالب‌های متنوعی برای محتوا در اختیار شما می‌گذارد:

 • استوری
 • پست
 • ریلز
 • لایو

محتوای پیج شما می‌تواند آموزشی یا سرگرم‌کننده باشد. برای مثال به تصویر زیر نگاه کنید:

فروش با پیج اینستاگرام

اینستاگرام تنها یک شبکه اجتماعی برای استفاده شخصی نیست. بلکه شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌وکار می‌توانید از این پتانسیل برای افزایش آگاهی برند خود و معرفی محصولات جدید استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: آموزش تولید محتوا در اینستاگرام به‌صورت خلاقانه


دربارهٔ نحوهٔ تبلیغات کسب و کار در اینستاگرام برای ایرانی‌ها پایین‌تر صحبت می‌کنیم. پیش از آن، به ۲ نمونهٔ واقعی استفاده از اینستاگرام برای جذب مشتری و افزایش فروش توجه کنید:

استفاده استارباکس از هشتگ تبلیغاتی در اینستاگرام

فروشگاه‌های زنجیره‌ای استارباکس، به‌کمک هشتگ‌های اینستاگرام از محتوای تولیدشده توسط کاربر (UGC) استفاده می‌کنند. محتوای UGC محتوایی است که کاربران دربارهٔ کسب‌وکار شما تولید می‌کنند.

نتایج نشان می‌دهد که این محتواها در مقایسه با محتوای استاندارد تولیدشده توسط شرکت در حدود ۲۸ درصد، تعامل بیشتری از سوی مخاطبان به‌دست آورده‌اند.

در تصویر زیر تعدادی از هشتگ‌هایی را که کاربران در محتواهای خود دربارهٔ استاربارکس تولید کرده‌اند، می‌بینید:

استفاده استارباکس از هشتگ برای تبلیغ در اینستاگرام

تبلیغات اینستاگرامی آی‌مکس

شرکت IMAX، از رویکردی خلاقانه برای تبلیغات اینستاگرامی خود استفاده می‌کند. این برند به‌خوبی توانسته فضای تعاملی را وارد کسب‌وکار خود کند. آی‌مکس، از استیکرهای نظرسنجی استفاده می‌کند و به کاربران خود اجازه می‌دهد از بین دو گزینه موجود، یکی را انتخاب کنند.

تبلیغات نمایشی آی مکس در اینستاگرام

آی‌مکس از تبلیغات اینستاگرام استفاده کرده است؛ ولی شما می‌توانید با استفاده از خدمات جریان از اینستاگرام به‌نفع خود استفاده کنید.


بیشتر بخوانید: تبلیغ کسب‌وکار در اینستاگرام، روش، اجرا، هزینه و مزایا


چگونه با پلتفرم تبلیغات جریان بهترین نتیجه را بگیریم؟

شما برای تبلیغ در اینستاگرام به‌کمک جریان ۲ گزینه دارید:

انواع تبلیغات جریان

تبلیغات گسترده

تبلیغات گسترده در جریان، به صورت «بازدیدی» انجام می‌شود.

در تبلیغات بازدیدی پیج‌های مرتبط با کسب‌وکار شما به‌صورت هوشمند و مرتبط با کسب‌وکار شما انتخاب می‌شوند. شما تبلیغ را آماده می‌کنید، پیج‌های هدف آن را منتشر می‌کنند و فقط به‌اندازهٔ بازدیدی که گرفته‌اید، هزینه می‌دهید.

برای گرفتن نتیجه بهتر از این تبلیغات بهتر است، شما هم به‌عنوان صاحبان کسب‌وکارها دستی به سر و روی دکان خود بکشید.

به‌عنوان مثال

 • بیوی جذابی برای خود بنویسید
 • عکس مناسبی برای پیج انتخاب کنید
 • تعدادی فالوور واقعی و پست باکیفیت داشته باشید

تبلیغات تعرفه‌ای

در تبلیغات تعرفه‌ای شما از میان لیست جریان پیج‌های مدنظر خود را تعیین می‌کنید و طبق تعرفهٔ آن‌ها هزینه را پرداخت کنید. در پنل جریان اطلاعات مختلفی دربارهٔ پیج‌ها وجود دارد که کمک می‌کند پیج مورد نظر خود را راحت‌تر انتخاب کنید:

اطلاعات پیج‌ها در پنل جریان

اینسایت پیج‌های اینستاگرام در پنل جریان

این تبلیغات به ۲ صورت انتشار محتوا و تبلیغات اینفلوئنسری انجام می‌شود. در انتشار محتوا شما محتوا را خودتان آماده می‌کنید و در اینفلوئنسر مارکتینگ، اینفلوئنسرها برایتان تبلیغ می‌کنند.

در اینفلوئنسرمارکتینگ پس از انتخاب پیج‌های هدف و تعیین بودجه، تیم جریان ادامهٔ کار را انجام می‌دهد. در این حالت اینفلوئنسر محتوای تبلیغ را تولید می‌کند.

این نوع تبلیغ به‌دلیل اثرگذاری بالای اینفلوئنسرها روی مخاطبان بازدهی بالایی دارد.

در پایان همهٔ کمپین‌ها می‌توانید گزارش عملکرد کمپین را ببینید و آن را بهینه کنید.

تبلیغات موثر به رشد کسب‌وکار شما و فروش بیشتر منجر می‌شود

وقتی تبلیغات کسب و کار خود را به‌صورت موثر انجام دهید، در مسیر رشد و پیشرفت قرار می‌گیرید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که از روش‌های با بازدهی بالا استفاده کنید که با کسب‌وکار شما و مخاطبان هدفتان همخوانی داشته باشد.

وقتی بودجهٔ خود را برای روش‌های تبلیغات موثر بگذارید، در نهایت با فروش بیشتر، نه‌تنها آن هزینه جبران خواهد شد؛ بلکه درآمد بیشتری هم کسب خواهید کرد.

در این مقاله دیدیم که برای فروش بیشتر چگونه تبلیغ کنیم و سراغ کدام راه های تبلیغ کسب و کار برویم. اگر هنوز دربارهٔ این موضوع سؤالی دارید، در بخش نظرات بنویسید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.